Gang vozil do Česka padělky anabolik, prodával je sportovcům

ČTK ČTK
9. 2. 2015 13:55
Zásah proti gangu patřil k nejrozsáhlejším podobným operacím v Česku. Hlavním pachatelům hrozí až osm let vězení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: aktualne.cz

Praha - Policisté z Národní protidrogové centrály (NPC) obvinili čtyři lidi z nelegálního obchodu s anaboliky a jejich padělky, které dováželi ze Slovenska.

Odběrateli látek byli lidé ze sportovního prostředí, mezi něž patřili i registrovaní sportovci, zejména kulturisté. Zásah proti gangu patřil k nejrozsáhlejším podobným operacím v Česku. Hlavním pachatelům hrozí až osm let vězení.

Skupinu sledovali rok

Policisté skupinu sledovali asi rok. Trestná činnost podle policie vypadala tak, že hlavní organizátor jezdil zhruba dvakrát měsíčně na Slovensko, kde nakupoval anabolika a jiné látky s anabolickým účinkem, které pak do Česka dovážel autem. V tuzemsku pak byly látky distribuovány prostřednictvím nelegální sítě.

Údajní pachatelé látky nabízeli na internetu, v obchodech nebo na specializovaných fórech o kulturistice či zdravé výživě, kde vystupovali pod falešnou identitou. Odběratelé látek po uskutečněném obchodu nevěděli, že jde o padělky.

Podle šéfa NPC Jakuba Frydrycha bylo rozkrytí případu poměrně složité a trvalo dlouho právě kvůli tomu, že pachatelé obchodovali s anaboliky na internetu, což považuje za velmi nebezpečné.

"Konspirace spočívala zejména v tom, že preparáty a látky nabízeli v prostředí tematických a zájmových internetových diskusí a od toho se odvíjely internetové obchody," upozornil Frydrych.

Zabavili 500 ampulí

Při razii proti pachatelům s názvem "Dobírka" policisté zadrželi zakázané přípravky v podobě ampulí k nitrosvalové aplikaci, kterých bylo zhruba 500. Zajištěno bylo také asi 20 000 tablet.

Zabavené vzorky postupně testuje Státní ústav pro kontrolu léčiv, který má udělat 148 složitých analýz.

Už jich stihl udělat deset a 30 jich má rozpracovaných. "Na základě dosavadního šetření se dá konstatovat, že se jednalo o přípravky z jihovýchodní Asie," podotkl šéf ústavu Zdeněk Blahuta.

Nedostatek vhodných látek

Přípravky z Indie, Thajska nebo Číny podle něj obsahují jiné množství látek, než by měly mít, nebo jsou nečisté, protože obsahují příměsi.

Podle státního zástupce Lukáše Vodičky se tři lidé z odhalené skupiny podíleli na dovozu a prodeji steroidů. Poslední je podezřelý z praní špinavých peněz. Ve vazbě pak skončil jeden z obviněných.

Jeden podle Vodičky figuruje také v kauze navrtaného potrubí společnosti Čepro u obce Knyk na Havlíčkobrodsku.

Rozkrývání kauz umožnila novela

V minulosti by pachatelé nemohli být za podobnou trestnou činnost stíháni. Rozkrývání podobných kauz umožnila až novela trestního zákoníku z roku 2010. Předtím mohli být stíháni pouze lidé, kteří anabolika prodávali mládeži.

Anabolika lze využít například při léčbě zranění, protože podporují tvorbu bílkovin v lidském těle. Látky se ale také zneužívají v některých sportech za účelem zvětšení svalů. Steroidy přitom mohou poškodit zdraví - ohrožují například srdce, játra a narušují psychiku.

V minulosti v Česku objevili podobné obchody například celníci, kteří loni zadrželi na pražském letišti dvě nelegální zásilky anabolických steroidů za více než 2,5 milionu korun. Policie zaznamenala prodej anabolik i ve věznici v Mírově na Šumpersku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy