Gandalovič mým nástupcem? Rozhodně ne, řekl Topolánek

Domácí Domácí
23. 10. 2009 16:30
Regiony se bouří proti předsedovi, po Plzni a Českých Budějovicích žádají volební kongres i z Ústí nad Labem
Na loňském kongresu ho zvolili místopředsedou, nyní by Gandalovič rád zaútočil na post nejvyšší
Na loňském kongresu ho zvolili místopředsedou, nyní by Gandalovič rád zaútočil na post nejvyšší | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem/Praha - Mirek Topolánek možná bude mít zanedlouho vyzyvatele v boji o křeslo předsedy ODS.

Oblastní rada ODS v Ústeckém kraji totiž chce, aby byl listopadový kongres strany volební.

A pokud se jim požadavek podaří prosadit, utká se s Topolánkem dosavadní místopředseda strany Petr Gandalovič. "V případě, že bude svolán volební kongres ODS, budu kandidovat na post předsedy strany," řekl Ústeckému deníku.

"Nebráním se tomu, že do vedení musí přijít noví mladí lidé. Petr Gandalovč to ale rozhodně není," reagoval na to sám Mirek Topolánek.

Ať ukáže, jak silnou má pozici

Severočeši se tak na čtvrtečním mimořádném jednání připojili k občanským demokratům z Plzeňského a Jihočeského kraje, kteří svůj požadavek, aby z kongresu vzešlo nové vedení partaje, oznámili už dříve.

"Po posledních neúspěších pana předsedy Topolánka si myslíme, že by měl být jeho mandát potvrzen tajnou volbou. Pokud to nedokáže, měl by odstoupit. Myslíme si, že stranu musí vést předseda s nejširší podporou mezi členy ODS v celé republice," vysvětlil postoj straníků předseda ústecké organizace a senátor Pavel Sušický.

Místní organizace současnému šéfovi strany vyčítají, že se vzdal poslaneckého mandátu a tím ODS zbytečně oslabil.

"Nemyslím si, že je dobré měnit vedení ODS těsně před volbami," řekl šéf ODS.

Výkonná rada žádost Jihočechů a Plzeňanů v pondělí odmítla. Pro svolání volebního kongresu či změnu plánovaného nevolebního na volební by tak nespokojení straníci potřebovali jednu třetinu oblastních sdružení nebo by se pro to musel vyjádřit stejný poměr z rady.

Bendl, Bém, Němcová...

O možných Topolánkových nástupcích se spekuluje už několik týdnů.

Už dříve se hovořilo o dalším místopředsedovi a někdejším středočeském hejtmanovi Petru Bendlovi.

Svou případnou kandidaturu nevyloučila ani místopředsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. V médiích se objevilo i jméno pražského primátora Pavla Béma, který se o post ucházel už loni, ale s Topolánkem prohrál.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Fotbalisté Finska postoupili poprvé v historii na Euro

Fotbalisté Finska postoupili poprvé v historii na Euro díky domácí výhře 3:0 nad Lichtenštejnskem. Dva góly dal nejlepší střelec výběru Teemu Pukki.

před 26 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy