Gandalovič mým nástupcem? Rozhodně ne, řekl Topolánek

Domácí Domácí
23. 10. 2009 16:30
Regiony se bouří proti předsedovi, po Plzni a Českých Budějovicích žádají volební kongres i z Ústí nad Labem
Na loňském kongresu ho zvolili místopředsedou, nyní by Gandalovič rád zaútočil na post nejvyšší
Na loňském kongresu ho zvolili místopředsedou, nyní by Gandalovič rád zaútočil na post nejvyšší | Foto: Ondřej Besperát

Ústí nad Labem/Praha - Mirek Topolánek možná bude mít zanedlouho vyzyvatele v boji o křeslo předsedy ODS.

Oblastní rada ODS v Ústeckém kraji totiž chce, aby byl listopadový kongres strany volební.

A pokud se jim požadavek podaří prosadit, utká se s Topolánkem dosavadní místopředseda strany Petr Gandalovič. "V případě, že bude svolán volební kongres ODS, budu kandidovat na post předsedy strany," řekl Ústeckému deníku.

"Nebráním se tomu, že do vedení musí přijít noví mladí lidé. Petr Gandalovč to ale rozhodně není," reagoval na to sám Mirek Topolánek.

Ať ukáže, jak silnou má pozici

Severočeši se tak na čtvrtečním mimořádném jednání připojili k občanským demokratům z Plzeňského a Jihočeského kraje, kteří svůj požadavek, aby z kongresu vzešlo nové vedení partaje, oznámili už dříve.

"Po posledních neúspěších pana předsedy Topolánka si myslíme, že by měl být jeho mandát potvrzen tajnou volbou. Pokud to nedokáže, měl by odstoupit. Myslíme si, že stranu musí vést předseda s nejširší podporou mezi členy ODS v celé republice," vysvětlil postoj straníků předseda ústecké organizace a senátor Pavel Sušický.

Místní organizace současnému šéfovi strany vyčítají, že se vzdal poslaneckého mandátu a tím ODS zbytečně oslabil.

"Nemyslím si, že je dobré měnit vedení ODS těsně před volbami," řekl šéf ODS.

Výkonná rada žádost Jihočechů a Plzeňanů v pondělí odmítla. Pro svolání volebního kongresu či změnu plánovaného nevolebního na volební by tak nespokojení straníci potřebovali jednu třetinu oblastních sdružení nebo by se pro to musel vyjádřit stejný poměr z rady.

Bendl, Bém, Němcová...

O možných Topolánkových nástupcích se spekuluje už několik týdnů.

Už dříve se hovořilo o dalším místopředsedovi a někdejším středočeském hejtmanovi Petru Bendlovi.

Svou případnou kandidaturu nevyloučila ani místopředsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. V médiích se objevilo i jméno pražského primátora Pavla Béma, který se o post ucházel už loni, ale s Topolánkem prohrál.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy