Galileo zdržuje tajný tendr: Postaví se nedobytná buňka

Tereza Šídlová
21. 10. 2011 6:37
Okolnosti výběrového řízení na zajištění bezpečnostních opatření budovy jsou tajné
Sídlo Galilea.
Sídlo Galilea. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvyšší patro bývalé budovy České konsolidační agentury v pražských Holešovicích se má do příštího března přeměnit na supertajnou buňku, z níž budou řízeny evropské navigační systémy a z níž nebude možné získat informace ani laserovým odposlechem.

Na poklidném místě na břehu Vltavy bude totiž sídlit administrativní centrum evropského navigačního systému Galileo, jehož první družice by měly být po dni odkladu v pátek vyneseny na oběžnou dráhu.

"GSA chce mít tři poschodí. Dvě z nich jsou bez problémů. To poslední poschodí se přestavuje na tajné. Probíhají tam určité úpravy, které musí respektovat předpisy EU i českého Národního bezpečnostního úřadu," řekl Aktuálně.cz Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro Galileo.

Česko lobbovalo za přesun administrativního zázemí projektu Galileo do Prahy už několik let, bude to první unijní instituce se sídlem v zemi. Společně s pražským sídlem Rádia Svobodná Evropa bude sídlo GSA nejvýznamnější mezinárodní institucí, kterou Česko hostí.

Neprojde ani laser

Právě bezpečnostní nároky unijní agentury GSA podle informací Aktuálně.cz zbrzdily stěhování řídicího centra Galilea z Bruselu do Prahy.

Původně se mluvilo o tom, že budova se téměř upravovat nebude. Teď se ale budou podle informací Aktuálně.cz například bourat příčky mezi kancelářemi tak, aby vznikla jedna "tajná" jednací místnost.

"Taková místnost musí být certifikovaná. Musí být například zajištěno, aby přes okna nemohl někdo odposlouchávat laserovým paprskem," řekl Dobeš.

V budově mají být umístěny také trezory pro kryptomateriály či serverovna s počítači, která prý bude muset být zajištěna tak, aby nevyzařovala.

Tajný výběr

Ministerstvo financí nyní připravuje výběrové řízení na přestavbu pražské budovy ze začátku 90. let na sídlo, které má být odolné vůči špionáži všeho druhu.

Vše kolem tendru je ale tajné. "Veškeré informace o tomto výběrovém řízení podléhají utajení. Ministerstvo financí tak učinilo na doporučení NBÚ. Režim utajení byl požadavkem GSA," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Tajná je i cena přestavby, kterou bude platit česká strana. Dohoda je totiž taková, že vše, co se týká budovy, platí Praha, technickou výbavu i stěhování Brusel.

Vládní zmocněnec pro Galileo uvnitř budovy.
Vládní zmocněnec pro Galileo uvnitř budovy. | Foto: Ludvík Hradilek

Opožděný start

Bezpečnostní opatření kolem evropského navigačního systému jsou pochopitelná: Galileo se má stát vlajkovou lodí Evropské vesmírné agentury (ESA), potažmo celé EU. Jedním z cílů je pokořit nejen americký Global Positioning System (GPS), ale i vznikající ruský Glonass.

Rozjezd projektu ale provázejí i nepříjemnosti. Ve čtvrtek měl být celý projekt slavnostně spuštěn, oslavy však skončily hned v zárodku.

Ze základny na Francouzské Guyaně měly být vyneseny na oběžnou dráhu první dvě družice systému, nosná raketa Sojuz ale nakonec neodstartovala. Podle Dobeše šlo o technickou závadu, konkrétně o závadu související s přívodem paliva. Start byl zatím přesunut o dvacet čtyři hodin.

Přípravy na přesun administrativního aparátu ale mají být podle Dobeše v plném proudu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy