Galileo zdržuje tajný tendr: Postaví se nedobytná buňka

Tereza Šídlová
21. 10. 2011 6:37
Okolnosti výběrového řízení na zajištění bezpečnostních opatření budovy jsou tajné
Sídlo Galilea.
Sídlo Galilea. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvyšší patro bývalé budovy České konsolidační agentury v pražských Holešovicích se má do příštího března přeměnit na supertajnou buňku, z níž budou řízeny evropské navigační systémy a z níž nebude možné získat informace ani laserovým odposlechem.

Na poklidném místě na břehu Vltavy bude totiž sídlit administrativní centrum evropského navigačního systému Galileo, jehož první družice by měly být po dni odkladu v pátek vyneseny na oběžnou dráhu.

"GSA chce mít tři poschodí. Dvě z nich jsou bez problémů. To poslední poschodí se přestavuje na tajné. Probíhají tam určité úpravy, které musí respektovat předpisy EU i českého Národního bezpečnostního úřadu," řekl Aktuálně.cz Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro Galileo.

Česko lobbovalo za přesun administrativního zázemí projektu Galileo do Prahy už několik let, bude to první unijní instituce se sídlem v zemi. Společně s pražským sídlem Rádia Svobodná Evropa bude sídlo GSA nejvýznamnější mezinárodní institucí, kterou Česko hostí.

Neprojde ani laser

Právě bezpečnostní nároky unijní agentury GSA podle informací Aktuálně.cz zbrzdily stěhování řídicího centra Galilea z Bruselu do Prahy.

Původně se mluvilo o tom, že budova se téměř upravovat nebude. Teď se ale budou podle informací Aktuálně.cz například bourat příčky mezi kancelářemi tak, aby vznikla jedna "tajná" jednací místnost.

"Taková místnost musí být certifikovaná. Musí být například zajištěno, aby přes okna nemohl někdo odposlouchávat laserovým paprskem," řekl Dobeš.

V budově mají být umístěny také trezory pro kryptomateriály či serverovna s počítači, která prý bude muset být zajištěna tak, aby nevyzařovala.

Tajný výběr

Ministerstvo financí nyní připravuje výběrové řízení na přestavbu pražské budovy ze začátku 90. let na sídlo, které má být odolné vůči špionáži všeho druhu.

Vše kolem tendru je ale tajné. "Veškeré informace o tomto výběrovém řízení podléhají utajení. Ministerstvo financí tak učinilo na doporučení NBÚ. Režim utajení byl požadavkem GSA," řekl Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Tajná je i cena přestavby, kterou bude platit česká strana. Dohoda je totiž taková, že vše, co se týká budovy, platí Praha, technickou výbavu i stěhování Brusel.

Vládní zmocněnec pro Galileo uvnitř budovy.
Vládní zmocněnec pro Galileo uvnitř budovy. | Foto: Ludvík Hradilek

Opožděný start

Bezpečnostní opatření kolem evropského navigačního systému jsou pochopitelná: Galileo se má stát vlajkovou lodí Evropské vesmírné agentury (ESA), potažmo celé EU. Jedním z cílů je pokořit nejen americký Global Positioning System (GPS), ale i vznikající ruský Glonass.

Rozjezd projektu ale provázejí i nepříjemnosti. Ve čtvrtek měl být celý projekt slavnostně spuštěn, oslavy však skončily hned v zárodku.

Ze základny na Francouzské Guyaně měly být vyneseny na oběžnou dráhu první dvě družice systému, nosná raketa Sojuz ale nakonec neodstartovala. Podle Dobeše šlo o technickou závadu, konkrétně o závadu související s přívodem paliva. Start byl zatím přesunut o dvacet čtyři hodin.

Přípravy na přesun administrativního aparátu ale mají být podle Dobeše v plném proudu.

 

Právě se děje

Další zprávy