Obrazem: Politici na Vítkově ocenili odvahu vojáků, Zeman položil věnec a odjel

Pietní akt u příležitosti 75 let od konce války u Národního památníku na Vítkově.
Jako první položil u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově věnec prezident Miloš Zeman.
Hlava státu na rozdíl od některých dalších čelných představitelů nevystoupila s projevem a ihned po pietním aktu odjela.
Věnec u památníku na Vítkově položil také předseda Senátu Miloš Vystrčil.
"Je to velmi významný den, připomínáme si velké utrpení, které druhá světová válka přinesla," uvedl. Podle něj je důležité si velké historické události připomínat, abychom věděli, co jsme prožili, a vzít si z nich ponaučení, aby se nemohly znovu opakovat.
Účastníci pietního aktu k památníku přistupovali postupně v desetiminutových intervalech.
Foto: ČTK
Martina Heroldová Martina Heroldová
8. 5. 2020 12:18
Oslavy 75. výročí konce války letos kvůli koronaviru proběhly výrazně skromněji. Tradičního pietního aktu u Národního památníku na Vítkově se v minulosti účastnily stovky lidí. Dnes na místě položilo věnec pouze několik vrcholných představitelů, kteří přistupovali postupně v desetiminutových rozestupech, aby zachovali bezpečnou vzdálenost. Někteří z nich poté vystoupili s projevem.
 

Právě se děje

před 2 minutami

Tento týden předpovídají meteorologové tropické třicítky, v sobotu až 35 stupňů Celsia, srážek bude málo. Suchý má být také přelom června a července

Aktualizováno před 3 minutami

Summit NATO vyjádřil Česku solidaritu ve sporu s Ruskem, řekl ministr Kulhánek

Lídři zemí NATO ukončili summit přijetím společného prohlášení. Vyjádřili v něm solidaritu České republice a dalším zemím dotčeným nepřátelskými akcemi Ruska. Společná reakce na agresivní chování Moskvy ke spojeneckým i partnerským zemím bylo jedním z důležitých témat dnešní schůzky aliančních prezidentů a premiérů.

Moskva podle společného prohlášení šéfů třicítky aliančních států stále více ohrožuje bezpečnost spojenců z NATO provokativní a rozkladnou aktivitou u jejich hranic i na jejich území. Aliance na to musí být v budoucnu lépe připravena, konstatoval summit. Zároveň vyzval Moskvu, aby odstranila Česko a Spojené státy ze seznamu zemí, které nejsou přátelské. Na tento soupis Rusko jako jediné dvě země oba státy zařadilo v polovině května.

Státy NATO již Česku vyslovily podporu krátce po dubnovém zveřejnění závěrů českých tajných služeb o účasti ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy