Obrazem: Politici na Vítkově ocenili odvahu vojáků, Zeman položil věnec a odjel

Pietní akt u příležitosti 75 let od konce války u Národního památníku na Vítkově.
Jako první položil u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově věnec prezident Miloš Zeman.
Hlava státu na rozdíl od některých dalších čelných představitelů nevystoupila s projevem a ihned po pietním aktu odjela.
Věnec u památníku na Vítkově položil také předseda Senátu Miloš Vystrčil.
"Je to velmi významný den, připomínáme si velké utrpení, které druhá světová válka přinesla," uvedl. Podle něj je důležité si velké historické události připomínat, abychom věděli, co jsme prožili, a vzít si z nich ponaučení, aby se nemohly znovu opakovat.
Účastníci pietního aktu k památníku přistupovali postupně v desetiminutových intervalech.
Foto: ČTK
Martina Heroldová Martina Heroldová
8. 5. 2020 12:18
Oslavy 75. výročí konce války letos kvůli koronaviru proběhly výrazně skromněji. Tradičního pietního aktu u Národního památníku na Vítkově se v minulosti účastnily stovky lidí. Dnes na místě položilo věnec pouze několik vrcholných představitelů, kteří přistupovali postupně v desetiminutových rozestupech, aby zachovali bezpečnou vzdálenost. Někteří z nich poté vystoupili s projevem.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy