Galanterie mají obrovský nápor zákazníků, největší dodavatel je ale v uzavřeném městě

Tereza Patočková Pavel Mazanec Tereza Patočková, Pavel Mazanec
17. 3. 2020 19:18
Galanterie v celém Česku zaznamenaly nevídané fronty a nápor zákazníků. Od úterý mají výjimku ze zákazu otevření, aby si občané mohli koupit materiál na výrobu roušek. V pondělí však mnoho těchto obchodů odřízla od zásobování karanténa uvalená na město Uničov. Právě v něm totiž sídlí největší zásobovací velkoobchod s textilní galanterií pro Česko i Slovensko. Brzy se však našlo řešení.
Fronta u pražské galanterie Mráz.
Fronta u pražské galanterie Mráz. | Foto: Jakub Plíhal

Fronty v ulicích před obchody s galanterií byly v úterý vidět na řadě míst v Česku. "Máme nápor i fronty, ale zvládáme to. Do prodejny pouštíme po třech, aby nás tu nebylo moc. Venku je od rána fronta, ani si netroufnu jít ven," uvedla například vedoucí prodejny Domu látek v Plzni.

"Látek ale máme opravdu dostatek, horší je to s galanterními věcmi. Bohužel největší dodavatel z Uničova je v karanténě, takže s galanterií budeme bojovat," upozornila na nečekaný problém, který se v zásobování vyskytl.

Uničov patří mezi dvacítku obcí na Olomoucku, které se ocitly tento týden v naprosté izolaci kvůli šíření viru. Obyvatelé nesmí město opustit, provoz zastavila většina firem. A vypadalo to, že i expedice galanterního zboží bude nemožná. Ještě během pondělí se však největšímu dovozci s českou a evropskou textilní galanterií VTC, a. s., podařilo vyjednat výjimku. 

"Zákazníci si objednali materiál na výrobu roušek v takovém množství, že jsem nevěřil svým očím. Kvůli karanténě jsem ale zjistil, že k nám nepřijede jediný přepravce," uvedl pro Aktuálně.cz ředitel VTC, a. s., Vratislav Vacek.

V pondělí se však firma s krajskou hygienou dohodla, že jí bude umožněno materiál na roušky za velice přísných bezpečnostních opatření odvézt na nejbližší depo přepravce. "Řidič nesměl opustit vozidlo a v depu musel náklad vyložit někdo jiný. Zpět se musel řidič vracet přímou cestou se zákazem zastavení. Tohoto materiálu odešlo v pondělí 1,5 tuny," popsal Vacek.

Maloobchody mají před prodejnami fronty

Nápor zákazníků hlásí i největší síť galanterií v Česku Stoklasa. Před pobočkami se tvoří fronty a sama společnost na svých stránkách doporučuje dodržovat rozestupy minimálně dva metry, nošení roušek nebo jiných ochranných vrstev a bezhotovostní placení. Do jednotlivých kamenných prodejen je vpouštěno vždy jen maximálně pět osob současně.

Prodejna Stoklasa na Senovážném náměstí v Praze
Prodejna Stoklasa na Senovážném náměstí v Praze | Foto: Aktuálně.cz

"Co se týče e-shopu řetězce Stoklasa, zde prodáváme už pouze zbytky látek, které se dají na roušky využít. V současné době nejsou možné rezervace a zboží také nelze vyzvednout na prodejně, snažíme se minimalizovat kontakt se zákazníkem," upřesnila obsluha zákaznické linky, která si ale nepřála být jmenována.

Na nedostatek zákazníků si nyní nemohou stěžovat ani v rodinné galanterii v Gajdošově ulici v Brně. "Pouštěli nás dovnitř po čtyřech lidech. Majitelé byli moc milí a ochotně radili, které látky jsou na roušky nejlepší," popsala zákaznice Zuzana Holčíková. V obchodě vypomáhala i dcera majitelů, která sama přes noc ušila 20 roušek a roznesla je prodavačkám v okolí. 

Fronta před galanterií v Gajdošově ulici v Brně
Fronta před galanterií v Gajdošově ulici v Brně | Foto: Zuzana Holčíková

Rozhodnutí, že obchody s látkami a textilní galanterie budou mít výjimku ze zákazu otevření, který platí v souvislosti se snahou zastavit šíření koronaviru, padlo na pondělním zasedání vlády. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) to zdůvodnil snahou vyjít vstříc lidem, kteří mají zájem o materiál pro výrobu látkových roušek.

Líbí se mi myšlenka já chráním tebe, ty chráníš mě. Venku by roušku měli nosit všichni. I ty vyrobené doma jsou účinné, říká Petr Ludwig | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy