Galanterie mají obrovský nápor zákazníků, největší dodavatel je ale v uzavřeném městě

Galanterie v celém Česku zaznamenaly nevídané fronty a nápor zákazníků. Od úterý mají výjimku ze zákazu otevření, aby si občané mohli koupit materiál na výrobu roušek. V pondělí však mnoho těchto obchodů odřízla od zásobování karanténa uvalená na město Uničov. Právě v něm totiž sídlí největší zásobovací velkoobchod s textilní galanterií pro Česko i Slovensko. Brzy se však našlo řešení.
Fronta u pražské galanterie Mráz.
Fronta u pražské galanterie Mráz. | Foto: Jakub Plíhal

Fronty v ulicích před obchody s galanterií byly v úterý vidět na řadě míst v Česku. "Máme nápor i fronty, ale zvládáme to. Do prodejny pouštíme po třech, aby nás tu nebylo moc. Venku je od rána fronta, ani si netroufnu jít ven," uvedla například vedoucí prodejny Domu látek v Plzni.

"Látek ale máme opravdu dostatek, horší je to s galanterními věcmi. Bohužel největší dodavatel z Uničova je v karanténě, takže s galanterií budeme bojovat," upozornila na nečekaný problém, který se v zásobování vyskytl.

Uničov patří mezi dvacítku obcí na Olomoucku, které se ocitly tento týden v naprosté izolaci kvůli šíření viru. Obyvatelé nesmí město opustit, provoz zastavila většina firem. A vypadalo to, že i expedice galanterního zboží bude nemožná. Ještě během pondělí se však největšímu dovozci s českou a evropskou textilní galanterií VTC, a. s., podařilo vyjednat výjimku. 

"Zákazníci si objednali materiál na výrobu roušek v takovém množství, že jsem nevěřil svým očím. Kvůli karanténě jsem ale zjistil, že k nám nepřijede jediný přepravce," uvedl pro Aktuálně.cz ředitel VTC, a. s., Vratislav Vacek.

V pondělí se však firma s krajskou hygienou dohodla, že jí bude umožněno materiál na roušky za velice přísných bezpečnostních opatření odvézt na nejbližší depo přepravce. "Řidič nesměl opustit vozidlo a v depu musel náklad vyložit někdo jiný. Zpět se musel řidič vracet přímou cestou se zákazem zastavení. Tohoto materiálu odešlo v pondělí 1,5 tuny," popsal Vacek.

Maloobchody mají před prodejnami fronty

Nápor zákazníků hlásí i největší síť galanterií v Česku Stoklasa. Před pobočkami se tvoří fronty a sama společnost na svých stránkách doporučuje dodržovat rozestupy minimálně dva metry, nošení roušek nebo jiných ochranných vrstev a bezhotovostní placení. Do jednotlivých kamenných prodejen je vpouštěno vždy jen maximálně pět osob současně.

Prodejna Stoklasa na Senovážném náměstí v Praze
Prodejna Stoklasa na Senovážném náměstí v Praze | Foto: Aktuálně.cz

"Co se týče e-shopu řetězce Stoklasa, zde prodáváme už pouze zbytky látek, které se dají na roušky využít. V současné době nejsou možné rezervace a zboží také nelze vyzvednout na prodejně, snažíme se minimalizovat kontakt se zákazníkem," upřesnila obsluha zákaznické linky, která si ale nepřála být jmenována.

Na nedostatek zákazníků si nyní nemohou stěžovat ani v rodinné galanterii v Gajdošově ulici v Brně. "Pouštěli nás dovnitř po čtyřech lidech. Majitelé byli moc milí a ochotně radili, které látky jsou na roušky nejlepší," popsala zákaznice Zuzana Holčíková. V obchodě vypomáhala i dcera majitelů, která sama přes noc ušila 20 roušek a roznesla je prodavačkám v okolí. 

Fronta před galanterií v Gajdošově ulici v Brně
Fronta před galanterií v Gajdošově ulici v Brně | Foto: Zuzana Holčíková

Rozhodnutí, že obchody s látkami a textilní galanterie budou mít výjimku ze zákazu otevření, který platí v souvislosti se snahou zastavit šíření koronaviru, padlo na pondělním zasedání vlády. Ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) to zdůvodnil snahou vyjít vstříc lidem, kteří mají zájem o materiál pro výrobu látkových roušek.

Líbí se mi myšlenka já chráním tebe, ty chráníš mě. Venku by roušku měli nosit všichni. I ty vyrobené doma jsou účinné, říká Petr Ludwig | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Policie po motivu pátrá

Útočník v mešitě v albánském hlavním městě Tiraně pobodal pět lidí. Jejich stav je stabilizovaný. Policie pátrá po motivu, podle otce domnělého pachatele trpěl jeho syn depresemi.

Policie uvedla, že útočník, albánský státní příslušník Rudolf Nikolli, napadl věřící v mešitě během odpolední modlitby. Strážníci podle ní 34letého muže zneškodnili ihned po svém příjezdu na místo, záběry zveřejněné televizí A2 nicméně naznačují, že Nikolliho odzbrojili již svědci události. Ze snímků je patrné také to, že útočníka se dav pokusil lynčovat.

Zraněno bylo pět mužů ve věku 22 až 35 let, kteří museli být převezeni do nemocnice. Utržená zranění je podle policie nicméně neohrožují na životě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kabinet nepodpořil návrh koaliční ČSSD na zkrácení pracovní doby

K návrhu ČSSD na zkrácení pracovního týdne, stanovení minimální mzdy ve výši poloviny mzdy průměrné a na zavedení nejméně pětitýdenní dovolené zaujal dnes kabinet nesouhlasné stanovisko. Na twitteru to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy