Frustrace lidí bez práce: Útoků na úředníky je čím dál více

ČTK ČTK
7. 4. 2015 11:54
Lidé jsou obvykle frustrováni kvůli výplatním termínům, rychlosti zpracování žádostí nebo výši dávek.
Úřad práce (ilustrační foto)
Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha  - Zaměstnanci úřadů práce stále častěji čelí fyzickému napadení, za tři měsíce letošního roku jich bylo již 58. Loni za celý rok evidoval Úřad práce sice více než 350 útoků na své pracovníky, většinu z nich tvořily ale pouze útoky slovní.

Fyzická napadení začal úřad evidovat až v poslední době, informovala mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Podle ní mnozí kvalifikovaní zaměstnanci odcházejí, protože nechtějí snášet trvalé napětí a stres na pracovišti.

Mezi hlavní důvody napadení patří nespokojenost s výplatním termínem, rychlost zpracování žádosti a následné výplaty dávek, nespokojenost s jejich výší nebo nevyplacením v hotovosti.

Dalšími častými důvody jsou nepřiznání dávky či podpory v nezaměstnanosti, vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání nebo neochota doložit nutné podklady. Na vině jsou stále více také alkohol a drogy.

Nejčastěji jsou napadáni pracovníci hmotné nouze. Dochází k nim ale i v oblasti zaměstnanosti a státní sociální podpory. Z 99 procent působí na těchto postech ženy.

Napadením klienti nic nevyřeší

"V této souvislosti bych chtěl upozornit na to, že ÚP ČR musí při posuzování žádostí o přiznání dávek postupovat podle zákona a agresivní chování některých klientů to nezmění," uvedl ředitel referátu bezpečnosti ÚP ČR Zdeněk März.

"Navíc lidé, kteří úředníka napadnou, by si měli uvědomit, že jim může hrozit i vězení," dodal März.

Úřad práce spolupracuje s policií, která je většinou na místě do pěti až deseti minut. Agresivního klienta si policisté většinou odvedou na služebnu, několikrát už Úřad práce musel podat trestní oznámení.

Někteří agresoři už skončili u soudu

Jedním z případů, které nakonec skončily u soudu, bylo napadení úřednice na referátu nepojistných sociálních dávek. Klientka dotyčnou nejdříve slovně urážela, a jak se stupňoval její vztek a agresivita, začala jí vyhrožovat zabitím.

Jelikož se dopustila přečinu výtržnictví a vyhrožování, rozhodl soud o udělení pětiměsíčního trestu odnětí svobody s odkladem na 15 měsíců.

U soudu skončila také klientka, která přišla podat žádost o příspěvek na živobytí a domáhala se zpětného data na podacím razítku, i když teprve přebírala tiskopisy.

Chtěla také půjčku a začala vulgárně napadat tamější úřednice. Podle mluvčí ÚP pak dvě úřednice fyzicky napadla pěstmi a kopanci. Policie ji obvinila z násilí proti úřední osobě a z přečinu výtržnictví.

K zajištění bezpečnosti svých zaměstnanců používá Úřad práce například přepážková skla, navzájem propojené místnosti, SOS tlačítka, bezpečnostní kamery, pepřové spreje, ostrahu nebo pravidelné návštěvy městské a státní policie. V kancelářích by také mělo být více lidí.

Zaměstnanci se účastní pravidelných školení, aby věděli, jak jednat s klienty v konkrétní situaci.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy