Francie má zájem o Temelín a Dukovany, do tendru by šla

ČTK ČTK
8. 12. 2014 21:01
Zájem francouzských společností deklaroval po jednání s Bohuslavem Sobotkou premiér Manuel Valls. S prezidentem Zemanem jednal o ekonomické spolupráci i o boji proti terorismu.
Francouzský premiér Manuel Valls při setkání se svým českým protějškem Bohuslavem Sobotkou.
Francouzský premiér Manuel Valls při setkání se svým českým protějškem Bohuslavem Sobotkou. | Foto: Úřad vlády ČR

Praha - Francouzské společnosti se budou chtít zúčastnit případného tendru na rozšiřování českých jaderných elektráren Temelín a Dukovany. Po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to dnes řekl jeho francouzský protějšek Manuel Valls.

Sobotka ocenil, že Francie má na využívání jaderné energie stejný názor jako Česká republika. S prezidentem Milošem Zemanem jednal Valls o ekonomické spolupráci a boji s mezinárodním terorismem.

"Chtěli bychom posílit spolupráci s Českou republikou (v jaderné energetice) a zúčastnit se velkých projektů, které budou strategického významu, zejména pokud jde o rozšíření dvou jaderných elektráren v České republice," uvedl Valls na tiskové konferenci po jednání se Sobotkou.

"Až se Česká republika rozhodne, jak to dopadne s rozšiřováním jaderných elektráren, chceme se v každém případě zúčastnit," dodal Valls, v jehož delegaci jsou i zástupci francouzských energetických koncernů Areva a EDF.

Právě Areva se přihlásila do později zrušeného tendru na dostavbu dvou bloků Temelína, ze soutěže ale byla posléze vyřazena. Česká vláda nyní zvažuje, že by v Temelíně a Dukovanech mohlo vyrůst po jednom novém bloku.

Sobotka k tomu poznamenal, že při jednání francouzského partnera seznámil s tím, že Česko připravuje novou strategii rozvoje jaderné energetiky. "Máme zájem na tom, abychom rozvíjeli výrobu z jádra v obou stávajících jaderných elektrárnách, které máme v České republice," uvedl.

Mluvili prý i obecně o přístupu k jádru, na němž Praha i Paříž staví svou energetickou koncepci. "Je velmi důležité, že v Evropě jsou země jako Francie, které rozumí potřebám České republiky udržet výrobu z jádra jako součást energetického mixu," konstatoval Sobotka s tím, že Česko hodně stojí o to, aby v Evropě existovala svoboda volby energetického mixu pro jednotlivé členské země. "Ve Francii máme už řadu let partnera, který těmto našim argumentům rozumí," doplnil Sobotka.

Po jednání podepsali oba premiéři akční plán česko-francouzského strategického partnerství pro roky 2014 až 2018 a dohodu o spolupráci v kosmickém průzkumu. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) a francouzský ministr pro evropské záležitosti Harlem Désir na ně navázali podpisem smlouvy o vzájemném uznávání diplomů mezi oběma zeměmi a šéfové správ úložišť jaderného odpadu ČR a Francie podepsali memorandum o porozumění.

"Pan prezident (Zeman) deklaroval, že udělá vše pro to, aby příliv francouzských investic do ČR zesílil," sdělil k jednání s Vallsem mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Francouzský ministerský předseda se na schůzce, které se spolu se Zemanem zúčastnil také ministr financí Andrej Babiš (ANO), vyslovil pro posílení hospodářských vztahů mezi oběma zeměmi.

Podle Sobotky má Česko zájem o posílení obchodu s Francií a o spolupráci na modernizaci průmyslu, v nových technologiích, ve vědě, výzkumu a inovacích a na vytváření společných vědeckých týmů. Také Valls by si přál, aby hospodářské vztahy obou zemí dostaly nový impulz, čemuž má napomoci i úterní Česko-francouzské ekonomické fórum v Praze, na němž oba předsedové vlád vystoupí.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy