Fotograf Šibík odchází z Reflexu, vadí mu bulvarizace

Domácí Domácí
27. 11. 2013 10:42
S časopisem spolupracoval 20 let, za své fotoreportáže získal řadu cen.
Fotograf Jan Šibík.
Fotograf Jan Šibík. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Fotograf Jan Šibík odchází z časopisu Reflex. V magazínu, se kterým spolupracoval dvacet let, nyní vedl fotografické oddělení.

Své rozhodnutí oznámil na svém facebookovém profilu. "Po 20 letech odcházím z časopisu Reflex. Nezájem o fotoreportáž a míra bulvarizace přesáhla únosnou hranici," napsal.

Šibík je totiž známý především svými fotografickými reportážemi z válečných konfliktů a míst, která postihla přírodní katastrofa. Za své fotky získal řadu cen.

V rozhovoru pro server lidovky.cz vysvětlil, že mu vadí změny, které současný šéfredaktor Pavel Šafr v Reflexu zavedl. "Pan Šafr mi řekl, že doba se změnila a že v současném Reflexu není prostor pro takové fotoreportáže, které jsem dělal dříve," vysvětlil.

Některé věci mu podle jeho slov vadily již delší dobu, poslední kapka ale přišla nyní. "Vyvrcholilo to tím, že když jsem se nedávno vrátil z Filipín, kam mě poslal, vyšla z toho jen dvojstrana," dodává fotograf.

Sám Šafr ovšem podle serveru o Šibíka stále stojí a chce, aby zůstal. "Jednání ještě nebylo ukončeno. Jednali jsme pouze o změně a charakteru smlouvy. Usiluji o to, aby s námi pan Šibík i nadále spolupracoval," řekl serveru Šafr.

Šibík ale jakoukoli spolupráci odmítá. "Osobně nevidím cestu spolupráce. Samozřejmě mi pan Šafr udělal nabídku," dodal. Podle svých slov tak zatím nic pracovního neplánuje.

Server Mediář.cz upozornil na to, že Šafr se v říjnu rozloučil také s fotografy Stanislavem Krupařem a v červenci také s Tomášem Tesařem.

200 cest, přes 40 cen

Šibík byl fotoreportérem Reflexu od roku 1993. Fotografoval například konec komunistického režimu v Evropě, pád Berlínské zdi nebo sametovou revoluci.

Během své kariéry podnikl dvě stovky zahraničních cest, publikoval reportáže například z masakrů v Sieře Leone a Libérii, věnoval se genocidě ve Rwandě, hladomoru v Súdánu, Somálsku a Etiopii, fotil také uprchlické tábory v Tanzanii nebo na Haiti.

Byl svědkem válek v Afghánistánu, Chorvatsku, Bosně, Kosovu nebo Iráku. V posledních letech se věnoval především konfliktu v Palestině. Vydal již tři fotografické publikace.

Dostal také nabídku spolupracovat s prestižní agenturou AP, ta mu nabízela větší rozpočet i lepší ochranu, on však dal přednost Reflexu. Prý mu nechává větší volnost.

V soutěži Czech Press Photo získal celkem 41 ocenění, dvakrát pak obdržel hlavní cenu (v roce 1995 a 1999). V roce 2004 získal cenu World Press Photo za sérii fotografií Svět hliněných mužů. Byl také oceněn hlavní cenou v soutěži Fujifilm Press Photographer.

Šibík je laureátem ceny 1. června, kterou uděluje město Plzeň za šíření myšlenek demokracie a obhajobu lidských práv. Založil také několik humanitárních sbírek na pomoc lidem s AIDS nebo pro děti v Sieře Leone.

 

Právě se děje

Další zprávy