Foto: Jako v pekle. Jak se odlévají zvony, jejichž zvuk slyší lidé od Japonska po Prahu

Kliknutím se dostanete do galerie.
Obří nápis na fasádě dává jasně najevo, že tento dům v Brodku u Přerova nebude jen dalším z řady.
Naopak, za jeho zdmi v rozlehlém dvoře se děje něco, co stojí za pozornost. Ve zvonařské dílně se zde – jako v jedné ze dvou v republice – vyrábí už padesát šest let zvony vážící až několik set kilogramů.
Pěkně postaru, prakticky totožně jako před několika staletími.
"Dneska tavíme zvony, které budou mít 250 a 350 kilo," zavádí nás dovnitř Leticie Vránová-Dytrychová, vyučená a zkušená zvonařka, jež zdejší rodinnou dílnu vlastní a vede.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Adéla Skoupá Jakub Plíhal, Adéla Skoupá
18. 12. 2016 17:00
Z pecí se valí dým, zcela černé stěny dávají tušit, že ne poprvé. Horko od šlehajících plamenů se během pár metrů mění na teploty kolem nuly. Do toho se zde pohybuje čtveřice ošlehaných mužů, u nichž nadužívané přízvisko konečně není jen prázdnou frází. Jejich dnešní jediný úkol je jasný – slít stovky kilogramů tavící se zvonoviny do dvou velkých forem. Pokud se to podaří, vzniknou dva velké zvony, které doplní už tisíce jejich předchůdců, zvonících od Japonska po katedrálu svatého Víta.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy