Obrazem: Krásy i chmury pestrých Žďárských vrchů. Chráněná oblast slaví půl století

Obrazem: Krásy i chmury pestrých Žďárských vrchů. Chráněná oblast slaví půl století
Dál ne, tady je příroda.
V šesté největší chráněné oblasti v Česku.
Žďárské vrchy právě slaví výročí. Přesně před padesáti lety, na konci května roku 1970, byly vyhlášené teprve sedmou chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Od té doby jich přibylo dalších devatenáct.
Žďárské vrchy jsou turisty oblíbené pro své pestré střídání krajiny.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
25. 5. 2020 18:53
Rozmanité Žďárské vrchy na Vysočině slaví půl století existence. Přes 700 kilometrů čtverečních velký domov chráněných zvířat i rostlin je vyhledávaný turisty pro své pestré střídání luk, pastvin, polí, lesů i skal. Ani této oblasti se ale nevyhýbá sucho a s ním spojený útok kůrovce na zdejší lesy. Žijí zde ale i lidé, kteří se z vlastní iniciativy snaží přírodě pomáhat a něco vracet.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy