Obrazem: Krásy i chmury pestrých Žďárských vrchů. Chráněná oblast slaví půl století

Obrazem: Krásy i chmury pestrých Žďárských vrchů. Chráněná oblast slaví půl století
Dál ne, tady je příroda.
V šesté největší chráněné oblasti v Česku.
Žďárské vrchy právě slaví výročí. Přesně před padesáti lety, na konci května roku 1970, byly vyhlášené teprve sedmou chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Od té doby jich přibylo dalších devatenáct.
Žďárské vrchy jsou turisty oblíbené pro své pestré střídání krajiny.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
25. 5. 2020 18:53
Rozmanité Žďárské vrchy na Vysočině slaví půl století existence. Přes 700 kilometrů čtverečních velký domov chráněných zvířat i rostlin je vyhledávaný turisty pro své pestré střídání luk, pastvin, polí, lesů i skal. Ani této oblasti se ale nevyhýbá sucho a s ním spojený útok kůrovce na zdejší lesy. Žijí zde ale i lidé, kteří se z vlastní iniciativy snaží přírodě pomáhat a něco vracet.
 

Právě se děje

před 49 minutami

Spojené státy chtějí do roku 2030 snížit emise o více než polovinu oproti roku 2005

Spojené státy se zavázaly do roku 2030 snížit své emise skleníkových plynů o 50 až 52 procent oproti úrovni z roku 2005. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek řekl novinářům činitel administrativy prezidenta Joea Bidena. Šéf Bílého domu hostí dvoudenní virtuální summit světových lídrů zaměřený na boj s klimatickými změnami. Smyslem nově stanoveného cíle je podle americké vlády přimět další velké producenty skleníkových plynu ke zvýšení vlastních ambicí.

Biden se od ledna, kdy se ujal úřadu, snaží znovu postavit USA do čela celosvětového boje s klimatickými změnami po prezidentství jeho předchůdce Donalda Trumpa, který USA stáhl z pařížské klimatické dohody, která měla zajistit snižování emisí.

Nový cíl je podle Reuters význačným milníkem v Bidenově širší snaze dovést USA k takzvané uhlíkové neutralitě do roku 2050. Prezident přitom počítá s tím, že jeho plán přinese Američanům miliony nových a dobře placených pracovních pozic. Opoziční republikáni naopak tvrdí, že americké hospodářství poškodí.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ruská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu

Ruská armáda ve čtvrtek zahájila rozsáhlé vojenské cvičení na Krymu a v Černém moři. Účastní se ho přes 10 tisíc vojáků, k dispozici mají více než 1200 kusů zbraní a vojenské techniky a desítky válečných lodí, informují ruské tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo obrany. Podle agentury AP tím Moskva ukazuje sílu v době rostoucího napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov Krym v roce 2014, kvůli čemuž Západ na Moskvu uvalil sankce. Kyjev a Západ v poslední době s obavami sledují posilování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou.

Do cvičení se podle ruského ministerstva obrany zapojily různé složky armády, mimo jiné také výsadkové vojsko či jednotky protivzdušné obrany. Na manévry dorazil rovněž ruský ministr obrany Sergej Šojgu, který na ně dohlíží. Kvůli cvičení Rusko již dříve uzavřelo část námořního a nyní také vzdušného prostoru v Černém moři kolem Krymu. Proti tomu protestovala Ukrajina i Spojené státy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy