Obrazem: Krásy i chmury pestrých Žďárských vrchů. Chráněná oblast slaví půl století

Obrazem: Krásy i chmury pestrých Žďárských vrchů. Chráněná oblast slaví půl století
Dál ne, tady je příroda.
V šesté největší chráněné oblasti v Česku.
Žďárské vrchy právě slaví výročí. Přesně před padesáti lety, na konci května roku 1970, byly vyhlášené teprve sedmou chráněnou krajinnou oblastí v Česku. Od té doby jich přibylo dalších devatenáct.
Žďárské vrchy jsou turisty oblíbené pro své pestré střídání krajiny.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
25. 5. 2020 18:53
Rozmanité Žďárské vrchy na Vysočině slaví půl století existence. Přes 700 kilometrů čtverečních velký domov chráněných zvířat i rostlin je vyhledávaný turisty pro své pestré střídání luk, pastvin, polí, lesů i skal. Ani této oblasti se ale nevyhýbá sucho a s ním spojený útok kůrovce na zdejší lesy. Žijí zde ale i lidé, kteří se z vlastní iniciativy snaží přírodě pomáhat a něco vracet.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy