Foto: Češi pozorovali částečné zatmění Slunce, desítky jich vyrazily i do hvězdáren

Foto: Češi pozorovali částečné zatmění Slunce, desítky jich vyrazily i do hvězdáren
Lidé v Česku pozorovali částečné zatmění Slunce. Od posledního částečného zatmění Slunce uběhlo šest let.
Pouhým okem přitom vidět nebylo, a to ani v běžných slunečních brýlích.
Nepomohla ani příroda.
Na pozorování Slunce jsou vhodné hodně ztmavené brýle, dostupné třeba za pár desítek korun v hvězdárnách. Někteří lidé vytáhli vnitřky disket nebo svářečské brýle.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Domácí Jakub Plíhal, Domácí
10. 6. 2021 15:33
Lidé v Česku měli po šesti letech znovu příležitost vidět částečné zatmění Slunce. Někteří si pomáhali po domácku zatmavenými sklíčky nebo svářečskými brýlemi, jiní vyrazili k lepším zařízením do hvězdáren. V galerii z pražské Štefánikovy hvězdárny mimo jiné uvidíte, jak částečně zakryté Slunce skrze dalekohled vypadalo.
 

Právě se děje

před 16 minutami

Babiš musel kvůli zdravotním problémům zrušit účast na konferenci v Bratislavě

Premiér Andre Babiš (ANO) musel kvůli zvýšenému krevnímu tlaku v úterý podstoupit zdravotní prohlídku, píše server Novinky.cz. Ruší tak svou účast na mezinárodní bezpečnostní konference Globsec v Bratislavě, zastoupí ho místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

"Musel jsem navštívit lékaře kvůli zdravotní indispozici s nečekaně zvýšeným tlakem," vysvětlil Babiš pro Právo.

Zrušena bude také jeho účast na plánovaném jednání předsedů vlád takzvaného slavkovského formátu, tedy Česka, Slovenska a Rakouska, které bylo plánováno na okraj úterní konference.

před 18 minutami

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu za těžbu v dole Turów

Česko požádalo Soudní dvůr EU, aby Polsku udělil pokutu pět milionů eur za každý den těžby uhlí v dole Turów. Soud to uvedl na Twitteru.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum k podpoře českých firem

V Rusku by mělo vzniknout podnikatelské centrum jako pilotní projekt záměru dlouhodobého posílení kapacity podpory pro české firmy. Pracovat by měl v úzké spolupráci se zastupitelským úřadem. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová, dříve o možném vzniku centra informoval server iHNED.cz. Ministerstvo by podle webu mělo zřízení centra podpořit, provozovaly by jej ale samy podnikatelské svazy. Podle úřadu je hlavní výhodou kromě odstupu od politické roviny také znalost místního podnikatelského prostředí a sdílení kontaktů.

Vztahy s Ruskem ochladly po diplomatické roztržce, kterou vyvolalo zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Podle iHNED.cz chce úřad už v červnu vypsat dotaci 200 000 eur (přes pět milionů korun). Centrum by mohlo začít fungovat na podzim.

Zdroj: ČTK
Další zprávy