"Vánoční věnce ani nestačíme vyrábět." Reportáž z dílny, kde pracuje i dívka po transplantaci srdce

Kliknutím vstoupíte do galerie.
"Jen si mě vyfoť," směje se Fanda K., zatímco váže další z věnců.
Šestatřicetiletý Fanda K. je jedním z klientů chráněné dílny v libereckém Harcově.
Přibližně třetina z šedesáti šesti klientů tu momentálně pracuje na tom, aby dodali do svého obchůdku dostatek vánočních věnců. Ty jsou jedním z několika produktů, jež zde všichni dohromady vyrábí.
Ty se pak prodávají zde, v malém obchodě uvnitř budovy. V němž zároveň několik klientů před zraky zákazníků vyrábí bavlněné výrobky, například malé hračky nebo ozdoby.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 12. 2016 16:25
Už jedenáct let funguje chráněná dílna Harcov v Liberci pro mentálně hendikepované. Ti zde vyrábí vánoční dekorace, hračky nebo třeba batohy a tašky. "Máme naprosto plno, jsme za hranicí našich možností," svěřuje se ředitelka zařízení Vladimíra Řáhová. Pracovní výkon ale není to, o co jde v Harcově především. Cílem je hlavně dát hendikepovaným smysl a řád do života, pocit, že jsou pro společnost důležití. "Práce tady jim zvedá sebevědomí," vysvětluje Řáhová. Kromě nich tu navíc pracuje například i dívka, jež si prošla rakovinou a kromě toho je nejdéle žijící Češkou po transplantaci srdce.
 

Právě se děje

před 22 minutami

Musil dostal za faul na Marcinka jednozápasový trest

Hokejový útočník Adam Musil z Liberce dostal od disciplinární komise extraligy jednozápasový trest za faul na Tomáše Marcinka z Třince v nedělním prvním finálovém utkání play off. Čtyřiadvacetiletý hráč tak vynechá dnešní druhý duel série, který se hraje opět na ledě Ocelářů. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Další zprávy