"Vánoční věnce ani nestačíme vyrábět." Reportáž z dílny, kde pracuje i dívka po transplantaci srdce

Kliknutím vstoupíte do galerie.
"Jen si mě vyfoť," směje se Fanda K., zatímco váže další z věnců.
Šestatřicetiletý Fanda K. je jedním z klientů chráněné dílny v libereckém Harcově.
Přibližně třetina z šedesáti šesti klientů tu momentálně pracuje na tom, aby dodali do svého obchůdku dostatek vánočních věnců. Ty jsou jedním z několika produktů, jež zde všichni dohromady vyrábí.
Ty se pak prodávají zde, v malém obchodě uvnitř budovy. V němž zároveň několik klientů před zraky zákazníků vyrábí bavlněné výrobky, například malé hračky nebo ozdoby.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 12. 2016 16:25
Už jedenáct let funguje chráněná dílna Harcov v Liberci pro mentálně hendikepované. Ti zde vyrábí vánoční dekorace, hračky nebo třeba batohy a tašky. "Máme naprosto plno, jsme za hranicí našich možností," svěřuje se ředitelka zařízení Vladimíra Řáhová. Pracovní výkon ale není to, o co jde v Harcově především. Cílem je hlavně dát hendikepovaným smysl a řád do života, pocit, že jsou pro společnost důležití. "Práce tady jim zvedá sebevědomí," vysvětluje Řáhová. Kromě nich tu navíc pracuje například i dívka, jež si prošla rakovinou a kromě toho je nejdéle žijící Češkou po transplantaci srdce.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy