"Vánoční věnce ani nestačíme vyrábět." Reportáž z dílny, kde pracuje i dívka po transplantaci srdce

Kliknutím vstoupíte do galerie.
"Jen si mě vyfoť," směje se Fanda K., zatímco váže další z věnců.
Šestatřicetiletý Fanda K. je jedním z klientů chráněné dílny v libereckém Harcově.
Přibližně třetina z šedesáti šesti klientů tu momentálně pracuje na tom, aby dodali do svého obchůdku dostatek vánočních věnců. Ty jsou jedním z několika produktů, jež zde všichni dohromady vyrábí.
Ty se pak prodávají zde, v malém obchodě uvnitř budovy. V němž zároveň několik klientů před zraky zákazníků vyrábí bavlněné výrobky, například malé hračky nebo ozdoby.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
17. 12. 2016 16:25
Už jedenáct let funguje chráněná dílna Harcov v Liberci pro mentálně hendikepované. Ti zde vyrábí vánoční dekorace, hračky nebo třeba batohy a tašky. "Máme naprosto plno, jsme za hranicí našich možností," svěřuje se ředitelka zařízení Vladimíra Řáhová. Pracovní výkon ale není to, o co jde v Harcově především. Cílem je hlavně dát hendikepovaným smysl a řád do života, pocit, že jsou pro společnost důležití. "Práce tady jim zvedá sebevědomí," vysvětluje Řáhová. Kromě nich tu navíc pracuje například i dívka, jež si prošla rakovinou a kromě toho je nejdéle žijící Češkou po transplantaci srdce.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy