Foto: Pomník ve Velké Británii připomíná akci Anthropoid. Nyní je z něj téměř troska

Pomník v Leamingtonu.
V britském Leamingtonu stojí unikátní pomník československým vojákům, letcům a vlastencům padlým ve druhé světové válce.
Bohužel se začíná rozpadat.
Na snímku je syn veterána a tankisty od Dunkerque. A právě Jiří Pavel mladší s manželkou Jiřinou a nejbližšími přáteli založil Spolek na opravu leamingtonské fontány.
Na kontě je už pět tisíc liber. Přispěli především děti a vnuci bojovníků od Dunkerque, kteří žijí v zahraničí, ale i další druhováleční veteráni či Britové, kterým není osud pomníku lhostejný.
Foto: Jiřina Pavlová
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
3. 2. 2017 8:40
Jedinečný pomník věnovaný československým vojákům, letcům a vlastencům padlým v druhé světové válce v britském Leamingtonu nemá daleko k ruině. Děti a vnuci československých hrdinů od Dunkerque spolu s Brity z Leamingtonu založili proto spolek na opravu této "fontány".
 

Právě se děje

před 38 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy