Kmotr českého brutalismu Prager by oslavil sto let. Připomeňte si jeho známou stavbu

Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
Aktualizováno 24. 8. 2023 11:35
Autor řady ikonických pražských staveb a kmotr českého brutalismu Karel Prager by 24. srpna oslavil sto let. Stojí za Novou scénou Národního divadla, sídlem Komerční banky na Smíchově a za prosklenými pavilony u Emauzského kláštera. Právě odtud v sobotu na jeho počest vyrazí běžci. Vydají se i kolem jeho nejvýznamnější realizace, bývalého Federálního shromáždění. Připomeňte si ji v galerii.

V takzvaném Administrativním areálu Emauzy dnes sídlí Centrum architektury a městského plánování (CAMP), které spadá pod městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Sobotní běh Archirun k Pragerově nedožité stovce pořádá právě CAMP. Účastníci v rámci něj absolvují sedmikilometrový běh po stopách nejslavnějších architektových staveb.

Poběží kolem zmiňované Nové Scény i Komerční banky, ale minou také budovu  s Pragerovou nadstavbou z roku 1973, v níž dříve sídlilo Federální shromáždění. Je jednou z jeho nejvýznamnějších realizací. Architektova ikonická stavba dnes slouží Národnímu muzeu a její historii si můžete připomenout v galerii.

Výstavba budovy někdejší budovy Federální shromáždění v Praze na fotografii. Fotografie z roku 1968, která byla pořízená během okupace Československa vojsky SSSR.
Výstavba budovy někdejší budovy Federální shromáždění v Praze na fotografii. Fotografie z roku 1968, která byla pořízená během okupace Československa vojsky SSSR. | Foto: ČTK

Rok 1968

Autor řady ikonických pražských staveb a kmotr českého brutalismu Karel Prager by 24. srpna oslavil sto let. Asi jeho nejvýznamnější realizací je budova někdejšího Federálního shromáždění, která je přístavbou k historickému domu. Projekt byl realizován za provozu v letech 1968 až 1973.

Fotografie je z roku 1968, která byla pořízena během okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

 

Právě se děje

Další zprávy