Foto: Dům nad domem. Robustní "Federál" stojí na tenkých nožkách už půl století

Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
Aktualizováno 18. 2. 2023 20:04
Na konci 30. let minulého století vznikl na horní hraně Václavského náměstí palác Pražské burzy peněžní a zbožní. Záhy ho zabrali nacisté. Nejprve zde zřídili vojenské skladiště, pak zázemí pro operu z Duisburgu. Po válce se sem přestěhovali poslanci Národního, posléze Federálního shromáždění. V únoru 1973 byla dokončena nadstavba od architekta Karla Pragera. Dnes slouží Národnímu muzeu.
Výstavba budovy někdejší budovy Federální shromáždění v Praze na fotografii. Fotografie z roku 1968, která byla pořízená během okupace Československa vojsky SSSR.
Výstavba budovy někdejší budovy Federální shromáždění v Praze na fotografii. Fotografie z roku 1968, která byla pořízená během okupace Československa vojsky SSSR. | Foto: ČTK

Rok 1968

Někdejší budovu Federálního shromáždění, která je přístavbou k historickému domu, navrhl architekt Karel Prager, Jiří Albrecht a Jiří Kadeřábek. Projekt byl realizován za provozu v letech 1968 až 1973.

Fotografie z roku 1968, která byla pořízená během okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Útočník Klapka se blýskl v AHL premiérovým hattrickem

Český hokejový útočník Adam Klapka zazářil v pátečním utkání nižší zámořské soutěže AHL premiérovým hattrickem a pomohl k domácí výhře celku Calgary Wranglers nad Hendersonem 5:1. Dvaadvacetiletý odchovanec pražské Slavie, který se vydal loni do Severní Ameriky z extraligového Liberce, byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Klapka loni v polovině května podepsal jako nedraftovaný volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Calgary Flames. V přípravě za ně odehrál dva zápasy a nebodoval. Potom se přesunul na farmu do AHL. V 54 zápasech si připsal 12 branek a 11 asistencí. Šest gólů dal v posledních šesti duelech. Na premiéru v NHL čeká.

Zdroj: ČTK
Další zprávy