Obrazem: Vězni běželi s dozorci. Motivace k návratu do společnosti, říká šéfka vězení

Obrazem: Vězni běželi s dozorci. Motivace k návratu do společnosti, říká šéfka vězení
V Praze se v úterý konal sedmý ročník akce Yellow Ribbon Run, Běh se žlutou stužkou. Jeho cílem je upozornit na předsudky vůči lidem s trestní minulostí a pomoci jim se začleněním do společnosti.
Bok po boku lesoparkem běželi vězni a dozorci. "Když máme všichni tričko se žlutou stužkou, nikdo nepozná, kdo z nás je vězeň," říká iniciátorka běhu a ředitelka kuřimské věznice Gabriela Slováková.
Čtyřkilometrovou štafetu běželo zhruba pět set lidí. Byli mezi nimi nejen odsouzení a dozorci, ale i další zaměstnanci či ředitelé věznic, státní zástupci, soudci, příbuzní odsouzených, bývalí odsouzení nebo zástupci nevládních organizací. Součástí byl i dětský závod.
Nápad uspořádat běh pro vězně dostala Gabriela Slováková před lety na návštěvě věznice v Singapuru. Tehdy pracovala jako ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou.
Foto: Jakub Plíhal
Michaela Endrštová Jakub Plíhal Michaela Endrštová, Jakub Plíhal
22. 6. 2022 19:29
V lesoparku v pražských Řepích se v úterý uskutečnil závod na podporu integrace lidí s trestní minulostí. Nápad na vznik běhu vznikl před lety v Singapuru. Ředitelka kuřimské věznice však tehdy špatně pochopila, kdo se závodu účastní. A když se pak Singapurci přijeli podívat na první ročník závodu do Česka, šokovalo je, že běhají i trestanci. Časem si ale podle ní na běhající vězně všichni zvykli.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Protesty v Uzbekistánu si vyžádaly několik obětí na životech, uvedl prezident

Při protestech v Karakalpatské autonomní republice v Uzbekistánu přišlo o život několik civilistů i příslušníků pořádkových sil. V neděli to oznámil prezident Šavkat Mirzijojev. Protesty tisíců lidí odstartoval návrh ústavního dodatku, který by omezil autonomii této republiky na západě Uzbekistánu, informovala agentura Reuters.

Prezident v sobotu večer oznámil, že země s ohledem na demonstrace od návrhu upustí, ale vyhlásil v autonomní republice na měsíc nouzový stav. Na sociálních sítích kolují neověřená videa se zraněnými či patrně mrtvými demonstranty, a s příslušníky pořádkových sil, jak střílejí. Hojně se sdílí video s ulicí, která je pokrytá červenou kapalinou, kterou někteří komentující označují za krev, jiní za barvu.

"Existují nepotvrzené zprávy o nepřiměřeném použití síly ze strany bezpečnostních složek při protestech v Nukusu z 1. července," napsal na twitteru ředitel organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii Hugh Williamson.

Zdroj: ČTK
Další zprávy