Obrazem: Vězni běželi s dozorci. Motivace k návratu do společnosti, říká šéfka vězení

Obrazem: Vězni běželi s dozorci. Motivace k návratu do společnosti, říká šéfka vězení
V Praze se v úterý konal sedmý ročník akce Yellow Ribbon Run, Běh se žlutou stužkou. Jeho cílem je upozornit na předsudky vůči lidem s trestní minulostí a pomoci jim se začleněním do společnosti.
Bok po boku lesoparkem běželi vězni a dozorci. "Když máme všichni tričko se žlutou stužkou, nikdo nepozná, kdo z nás je vězeň," říká iniciátorka běhu a ředitelka kuřimské věznice Gabriela Slováková.
Čtyřkilometrovou štafetu běželo zhruba pět set lidí. Byli mezi nimi nejen odsouzení a dozorci, ale i další zaměstnanci či ředitelé věznic, státní zástupci, soudci, příbuzní odsouzených, bývalí odsouzení nebo zástupci nevládních organizací. Součástí byl i dětský závod.
Nápad uspořádat běh pro vězně dostala Gabriela Slováková před lety na návštěvě věznice v Singapuru. Tehdy pracovala jako ředitelka věznice ve Světlé nad Sázavou.
Foto: Jakub Plíhal
Michaela Endrštová Jakub Plíhal Michaela Endrštová, Jakub Plíhal
22. 6. 2022 19:29
V lesoparku v pražských Řepích se v úterý uskutečnil závod na podporu integrace lidí s trestní minulostí. Nápad na vznik běhu vznikl před lety v Singapuru. Ředitelka kuřimské věznice však tehdy špatně pochopila, kdo se závodu účastní. A když se pak Singapurci přijeli podívat na první ročník závodu do Česka, šokovalo je, že běhají i trestanci. Časem si ale podle ní na běhající vězně všichni zvykli.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby již byly identifikované rodinnými příslušníky, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy