Foto: Zde zjišťují, jestli jste pozitivní. Prošli jsme PCR laboratoř s novými testy

Foto: Zde zjišťují, jestli jste pozitivní. Prošli jsme PCR laboratoř s novými testy
Vcházíme do laboratoří firmy Diana Biotechnologies, která sídlí na rozhraní Braníka a Krče v Praze 4.
Jsme na místě, kde laboranti a laborantky měří vzorky PCR testů. Firma vyvinula jejich novou generaci. Jmenují se Guardiana a mají být jednak přesnější a pak také díky automatizaci vhodnější pro rychlejší vyhodnocení.
Pokud čekáte, že moderní laboratoře sídlí ve speciální prosklené hi-tech budově, realita je o mnoho prostší. Právě zde, v jednom z pater panelového domu bývalé polikliniky v Praze, sídlí PCR laboratoř zpracovávající tisíce vzorků denně.
Jak to tedy vypadá v praxi, co se s odebraným vzorkem slin stane?
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal, Yuliia Makhinchuk
27. 11. 2021 7:00
Diana Biotechnologies, jejíž PCR testy využívá zhruba třetina odběrových míst v zemi, představila novou generaci přesných testů ze slin. Jmenují se Guardiana a umožňují automatizaci, díky níž je každá laboratoř schopna vyhodnotit až deset tisíc vzorků denně. „Testování na covid bude potřeba i příští rok. Potřebujeme budovat dostatečnou kapacitu PCR testování,“ míní zástupci firmy.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy