Foto: Výtahem skoro až k lopatkám. Podívejte se do útrob větrné elektrárny

Foto: Výtahem skoro až k lopatkám. Podívejte se do útrob větrné elektrárny
Větrná elektrárna jako levný a čistý zdroj energie je alternativou, kterou Česko zatím nevyužívá příliš často. Momentálně tvoří všechny větrné elektrárny jen zhruba dvě procenta z instalovaného výkonu ze všech zdrojů v Česku.
Hlavní podíl má jádro a stále i spalování uhlí. My jsme nahlédli do jedné ze dvou větrných elektráren patřících skupině ČEZ.
Jsme na návštěvě ve větrné elektrárně na Vysočině u obce Věžnice. Právě Vysočina je vhodným místem pro větrníky, jejich rozšiřování ale mimo jiné nezřídka brání odpor obcí.
U paty věže stojí spínací stanice, která v podstatě slouží jako brána do sítě.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal - za podpory: CEZ group
31. 10. 2019 12:10
Využili jsme pozvání na návštěvu větrné elektrárny na Vysočině u obce Věžnice. Osmdesát metrů výšky bylo třeba zdolat nejprve po žebříku a pak výtahem. Z řídicí gondoly jsme se dostali až na střechu k obrovským lopatkám elektrárny. Sklolaminátové lopatky se roztočí už při větru pět metrů za sekundu.
 

Právě se děje

před 24 minutami

Do Česka příští týden přijede srbský prezident Vučić

Příští týden do České republiky přijede srbský prezident Aleksandar Vučić, v úterý se na Pražském hradě setká s českým prezidentem Milošem Zemanem. Informoval o tom mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. V plánu je bilaterální jednání obou hlav států nebo státní oběd. Půjde o první oficiální návštěvu na prezidentské úrovni v ČR od začátku pandemie.

"Proběhne slavnostní ceremoniál, bilaterální jednání, setkání se zástupci médií, kdy zazní prohlášení prezidentů, následně pak státní oběd," uvedl Ovčáček.

Zdroj: ČTK
Další zprávy