Foto: Výtahem skoro až k lopatkám. Podívejte se do útrob větrné elektrárny

Foto: Výtahem skoro až k lopatkám. Podívejte se do útrob větrné elektrárny
Větrná elektrárna jako levný a čistý zdroj energie je alternativou, kterou Česko zatím nevyužívá příliš často. Momentálně tvoří všechny větrné elektrárny jen zhruba dvě procenta z instalovaného výkonu ze všech zdrojů v Česku.
Hlavní podíl má jádro a stále i spalování uhlí. My jsme nahlédli do jedné ze dvou větrných elektráren patřících skupině ČEZ.
Jsme na návštěvě ve větrné elektrárně na Vysočině u obce Věžnice. Právě Vysočina je vhodným místem pro větrníky, jejich rozšiřování ale mimo jiné nezřídka brání odpor obcí.
U paty věže stojí spínací stanice, která v podstatě slouží jako brána do sítě.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal - za podpory: CEZ group
31. 10. 2019 12:10
Využili jsme pozvání na návštěvu větrné elektrárny na Vysočině u obce Věžnice. Osmdesát metrů výšky bylo třeba zdolat nejprve po žebříku a pak výtahem. Z řídicí gondoly jsme se dostali až na střechu k obrovským lopatkám elektrárny. Sklolaminátové lopatky se roztočí už při větru pět metrů za sekundu.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy