Foto: V jednotkách UNPROFOR vyrostli Česku lídři. Vyznamenání převzali po 30 letech

Foto: V jednotkách UNPROFOR vyrostli Česku lídři. Vyznamenání převzali po 30 letech
1994 - Prezident Václav Havel mezi vojáky na výcvikové základně mírových sil OSN v Českém Krumlově. Vlevo velitel základny podplukovník Vladimír Trněný.
Generál Karel Řehka pozdravil bývalé vojáky, kteří jako první odjeli z tehdejšího Československa jako dobrovolníci sloužit v jednotkách UNPROFOR do občanské války v rozpadající se Jugoslávii.
Česká hlídka UNPROFOR nad údolím Kanak. Nedatovaný snímek.
S veterány mírové mise UNPROFOR se na pražském Vítkově setkal 7. října 2022 i generál ve výslužbě Petr Pavel. V 90. letech s nimi na misi v bývalé Jugoslávii sloužil, upozornil na sebe především velením záchranné operace, při níž čeští vojáci vysvobodili své obklíčené francouzské kolegy.
Foto: Aktuálně.cz / Armáda ČR / www.army.cz
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
9. 10. 2022 17:49
Praporem mírových sil UNPROFOR ve válkou rozvrácené Jugoslávii prošlo počátkem 90. let dva a půl tisíce českých vojáků. Zahynulo jich sedm. Mise se zúčastnili prezidentský kandidát Petr Pavel, bývalý ministr Jaroslav Tvrdík či šéf generálního štábu Aleš Opata. Akce položila základy pro vysílání českých jednotek do zahraničí. Po 30 letech převzali vojáci v pátek vyznamenání na pražském Vítkově.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Stržená trolej přerušila provoz tramvají v Holešovicích

Porucha trakčního vedení přerušila v Praze kolem 21:30 provoz tramvají mezi zastávkami Výstaviště a Nádraží Holešovice. Provoz je ale omezen téměř v celých Holešovicích. Podle webu dopravního podniku by provoz pěti tramvajových linek mohl být v postiženém úseku obnoven zhruba hodinu po půlnoci.

Poruchu na troleji způsobil podle dopravního podniku nadměrný náklad. "Náhradní doprava není zavedena z důvodu neprůjezdnosti úseku," uvedl dopravce. Zároveň vyzval cestující, aby využili linku metra C do stanice Vltavská.

Tramvaje linek 1, 6, 17, 25 a 36 jezdí odklonem. Linky 1, 6 a 25 jsou odkloněny přes Těšnov a Invalidovnu, linka 17 přes Karlín a dále na Palmovku a Vychovatelnu. Linka 36 jezdí přes Florenc, Invalidovnu, Palmovku a Vychovatelnu.

před 5 hodinami

Dubovská se poprvé v sezoně nevešla do dvacítky

Lyžařka Martina Dubovská obsadila ve slalomu v americkém Killingtonu dvaadvacátou příčku a poprvé v této sezoně Světového poháru se nevešla do první dvacítky. První výhru ve slalomu v elitním seriálu mohla oslavit Švýcarka Wendy Holdenerová, která byla před dnešním závodem už třicetkrát na stupních vítězů, ale nikdy nezvítězila. Tentokrát se podělila o první příčku se Švédkou Annou Swennovou Larssonovou, pro niž to byla rovněž vítězná slalomová premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy