Foto: Lidé v centru Prahy tančili proti násilí na ženách. Zažila ho každá třetí

Podívejte se na taneční happening, který se snaží upozornit na nepřípustnost násilí na ženách.
Každá třetí žena světa za svůj život čelila nějakému druhu násilí ze strany mužů. Celosvětové hnutí One Billion Rising (Jedna miliarda povstává) na to už sedm let upozorňuje formou tance.
Kolemjdoucí pak na svou akci upozorňuje formou cedulek ve sněhu.
"Povstáváme skrze tanec, abychom vyjádřily radost a soudržnost a oslavily tak skutečnost, že jsme tímto násilím nebyly poraženy," píše se v úvodním prohlášení na webu.
Původně americké hnutí do Čech přichází i díky cizincům ze Západu. Akci na Palackého náměstí v Praze nicméně už poněkolikáté zorganizovala Česká ženská lobby, sdružující tři desítky organizací na pomoc rodinám, ženám či dětem.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
14. 2. 2019 17:35
Každá třetí žena na světě za svůj život alespoň jednou čelila nějakému druhu násilí ze strany mužů. Taneční happening One Billion Rising (Jedna miliarda povstává) už víc než pět let upozorňuje na tento dlouho ignorovaný problém formou tance. "Povstáváme skrze tanec, abychom projevily radost a soudržnost a oslavily tak skutečnost, že jsme tímto násilím nebyly poraženy," píše se v úvodním prohlášení. Celosvětový trend pronikl i do Čech skrze několik desítek žen a několik mužů, kteří se sešli na Palackého náměstí a společně zatančili.
 

Právě se děje

před 6 minutami

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy