Foto: Lidé v centru Prahy tančili proti násilí na ženách. Zažila ho každá třetí

Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
14. 2. 2019 17:35
Každá třetí žena na světě za svůj život alespoň jednou čelila nějakému druhu násilí ze strany mužů. Taneční happening One Billion Rising (Jedna miliarda povstává) už víc než pět let upozorňuje na tento dlouho ignorovaný problém formou tance. "Povstáváme skrze tanec, abychom projevily radost a soudržnost a oslavily tak skutečnost, že jsme tímto násilím nebyly poraženy," píše se v úvodním prohlášení. Celosvětový trend pronikl i do Čech skrze několik desítek žen a několik mužů, kteří se sešli na Palackého náměstí a společně zatančili.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy