Zámečník, tajný kněz, vězeň. Život končícího pražského arcibiskupa Dominika Duky

Zámečník, tajný kněz, vězeň. Život končícího pražského arcibiskupa Dominika Duky
Duka vystudoval Gymnázium J. K. Tyla v Hradci Králové.
Po absolvování základní vojenské služby začal v roce 1965 studovat v Litoměřicích teologii.
V roce 1981 byl Duka komunistickou justicí odsouzen (za trestný čin maření státního dozoru nad církví) a vězněn ve věznici Plzeň-Bory. Po propuštění až do roku 1989 pracoval ve Škodě Plzeň jako rýsovač.
...
Foto: Aktuálně.cz / Archiv Dominika Duky / Reprofoto z knihy "Duka Dominik: Tradice, která je výzvou" od kolektivu autorů (Dominik Duka, Tomasz Dostatni & Jaroslav Šubrt), kterou v roce 2011 vydalo nakladatelství Portál
Magdalena Synková Dan Poláček Magdalena Synková, Dan Poláček
1. 7. 2022 11:39
Kardinál Dominik Duka odchází po dvanácti letech z úřadu pražského arcibiskupa, od 2. července jej ve funkci nahradí dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Duka v roce 2018 dovršil věk 75 let a podle církevního práva musel nabídnout svůj post k dispozici. Papež František však o jeho nástupci rozhodl až letos. Prohlédněte si ve fotogalerii Dukovy životní milníky.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Keňané volili prezidenta, poslance a senátory, komise může sčítat hlasy až týden

Keňané v úterý volili nového prezidenta, členy obou komor parlamentu a zástupce místních správ. I když se volební místnosti oficiálně uzavřely již v 16:00 SELČ, hlasování bylo podle BBC prodlouženo v místech, která se otevřela později. Hlavním tématem předvolební kampaně bylo řešení ekonomických problémů země. Na sečtení hlasů má volební komise maximálně sedm dní.

K letošním volbám se zaregistrovalo 22 milionů voličů. Keňská volební komise uvedla, že očekává volební účast kolem 60 procent. V posledních volbách v roce 2017 se k urnám dostavilo téměř 80 procent voličů.

O prezidentský post se ucházeli čtyři kandidáti. Vítěz nahradí dosavadní hlavu státu Uhurua Kenyattu, který po ukončení dvou mandátů nemá právo znovu kandidovat.

Keňské volby v minulosti provázely spory, obviňování z podvodů a také násilí. Jak píše agentura Reuters, Keňanům dělají největší starosti rychle rostoucí ceny potravin a hluboce zakořeněná korupce, takže mezi nimi panuje malá důvěra v to, že nová vláda něco změní.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy