Obrazem: Krajina jako po válce. Stromy jsou dalšími oběťmi tornáda, chystá se obnova

Obrazem: Krajina jako po válce. Stromy jsou dalšími oběťmi tornáda, chystá se obnova
Pomoc po živelné katastrofě, která prošla několika obcemi na pomezí Břeclavska a Hodonínska ve čtvrtek 24. června, potřebují nejen budovy, ale i stromy. K tomu, aby postižené oblasti získaly nový život, musí zvládnout i důkladnou obnovu zeleně.
"Živel bral staré ovocné sady, vinice, aleje podél cest i parky. Místní lidé mají chuť pustit se do jejich obnovy okamžitě," popisuje pohromu Markéta Fučíková, finanční ředitelka Nadace Partnerství a rodačka z Hrušek, jedné z postižených obcí. Kriticky zasaženo bylo sedm obcí, nejvíce Moravská Nová Ves, Mikulčice, Hrušky, Lužice a městské části Hodonína Bažantnice a Pánov.
Nadace Partnerství dlouhodobě podporuje sázení stromů a vybírá na stromy peníze v projektu Sázíme budoucnost. Po tornádu vyhlásila sbírku Pomoc pro Moravu (nadacepartnerstvi.cz/Pomoc-pro-moravu) zaměřenou právě na obnovu zeleně.
"Díky vaší pomoci vrátíme obyvatelům jejich předzahrádky, poutníkům a cyklistům stinné aleje, hospodářům a zvěři remízy a větrolamy, včelám a motýlům louky," uvádí nadace ke sbírce s tím, že jedině tak bude jižní Morava schopná odolat výkyvům klimatu.
Foto: Nadace Partnerství
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 6. 8. 2021 16:44
"Živel bral staré ovocné sady, vinice, aleje podél cest i parky. Místní lidé mají chuť pustit se do jejich obnovy okamžitě," popisuje Markéta Fučíková, finanční ředitelka Nadace Partnerství, následky tornáda, které na konci června zasáhlo jižní Moravu. Sama pochází z Hrušek, jedné z nejhůře zasažených obcí. Na obnovu zničené zeleně teď dávají peníze stát, nadace i soukromé firmy.

Obnova zeleně na jižní Moravě a lepší připravenost postiženého regionu na dopady klimatické změny. To jsou hlavní letošní témata  iniciativy Sázíme budoucnost.

Finance na letošní nové výsadby a ošetření stromů, které míří do nejpostiženějších regionů, mají putovat od státu, firem i soukromých zdrojů. Ministerstvo životního prostředí uvolnilo na obnovu zeleně a malých vodních prvků 100 milionů korun. Veřejné zdroje doplní nová veřejná sbírka Pomoc pro Moravu na ošetření, výsadby a chytré budovy od Nadace Partnerství. Tu podpoří další miliony korun od soukromých firem. Nové domy tak tento podzim doplní i nové stromy.

"Od spuštění celonárodní výzvy Sázíme budoucnost na podzim 2019 vidíme stále rostoucí zájem jednotlivců i firem o výsadby. Současná bezprecedentní situace okolo jihomoravského tornáda trend ještě umocnila," říká finanční ředitelka Nadace Partnerství Markéta Fučíková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy