Foto: Stoletá černota je pryč. Katedrála v Plzni září po tříleté rekonstrukci novotou

Foto: Stoletá černota je pryč. Katedrála v Plzni září po tříleté rekonstrukci novotou
Katedrála sv. Bartoloměje, dominanta náměstí v Plzni, má za sebou kompletní rekonstrukci interiérů za sto milionů korun, z devadesáti pěti procent placených z EU.
"Vevnitř bylo rekonstruováno naprosto všechno, tady nemáme metr čtvereční, na který by se nesáhlo," popisuje architekt Jan Soukup, který měl renovaci na starosti.
Celkem má katedrála asi dva a půl tisíce čtverečních metrů zdí a sloupů.
"Jako nejlepší se ukázal kartáč," lakonicky praví zkušený architekt, čím speciálním šla špína dolů.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
2. 6. 2021 19:37
"Všechno bylo pokryté takovou stoletou mastnou černotou," popisuje architekt Jan Soukup vzhled katedrály sv. Bartoloměje před tříletou rekonstrukcí. Nyní už ale veškerý interiér katedrály září. "Vevnitř bylo rekonstruováno naprosto všechno, tady nemáme metr čtvereční, na který by se nesáhlo," popisuje architekt. Katedrála se nyní otevírá a to včetně podkroví.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Německé strany začaly formálně jednat o koalici, kancléře chtějí volit na Mikuláše

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a liberálové (FDP) chtějí koaliční smlouvu o budoucí vládě vypracovat do konce listopadu, uvedli zástupci těchto politických uskupení. Ve čtvrtek formálně začínají koaliční vyjednávání. Volbu nového spolkového kancléře plánují v týdnu od 6. prosince.

Příští středu začnou fungovat pracovní skupiny zabývající se jednotlivými tématy. Současnou šéfku německé vlády Angelu Merkelovou má na tomto postu nahradit Olaf Scholz z SPD. Kancléře volí poslanci Spolkového sněmu (Bundestagu), potřebná je většina všech členů této komory parlamentu.

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila konzervativní unie CDU/CSU s 24,1 procenta hlasů. Rozhodující slovo v dalším politickém vývoji připadlo dvěma menším stranám, FDP a Zeleným, které by byly schopné sestavit koalici jak se sociálními demokraty, tak s křesťanskými demokraty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy