Obrazem: Stovky litrů kyselin mezi přírodními památkami. To je místo smrtelné havárie

Jak vypadá místo výbuchu v uzavřené úpravně nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře, při kterém zemřel jeden člověk? Podívali jsme se.
"Všechno je tu v pořádku," tvrdí svorně firma Purum i Liberecký kraj. Právě jsme přijeli k areálu firmy Purum na Liberecku, kde před dvěma týdny, 19. listopadu, vybouchla směs chemikálií.
Provoz firmy to ale nezastavilo.
Výbuch a následný koktejl chemikálií uvolněný do vzduchu zabil jednoho zaměstnance, dalšího těžce poranil a šest dalších mělo lehčí zranění. Zdravotní problémy jako nevolnost či vyrážku měly další desítky z těch, kteří se účastnili následného zásahu. Dokonce i ti, kteří pouze přišli do styku s jejich ochrannými pomůckami. Hygienici nakonec poslali na sledování k lékařům 140 lidí.
Příčina nehody oficiálně není vyšetřená. "Sami ji neznáme, i pro nás je nevysvětlitelná. Nikdy dříve k takové události nedošlo," uvedl jednatel firmy Daniel Kraft. Ministerstvo vnitra k nehodě zřídilo komisi. "Prověříme, jak proběhlo zajištění místa i vjezd složek integrovaného záchranného systému, zda byly dodrženy předepsané postupy," řekl ministr Jan Hamáček České televizi.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Martin Biben Jakub Plíhal, Martin Biben
5. 12. 2019 10:50
Devatenáctého listopadu zde vybouchly chemikálie a zabily jednoho muže. Další je těžce raněn, několik lidí lehce a desítky dalších jsou sledovány lékaři kvůli kožním problémům a nevolnostem. Příčiny šetří policie, následný zásah je v gesci komise ministerstva vnitra. Firma Purum vinu odmítá, vše prý dělá podle předpisů, jak tvrdí i Liberecký kraj. My jsme zjišťovali, jak provoz po nehodě vypadá.
 

Právě se děje

před 55 minutami

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy