Obrazem: Stovky litrů kyselin mezi přírodními památkami. To je místo smrtelné havárie

Jak vypadá místo výbuchu v uzavřené úpravně nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře, při kterém zemřel jeden člověk? Podívali jsme se.
"Všechno je tu v pořádku," tvrdí svorně firma Purum i Liberecký kraj. Právě jsme přijeli k areálu firmy Purum na Liberecku, kde před dvěma týdny, 19. listopadu, vybouchla směs chemikálií.
Provoz firmy to ale nezastavilo.
Výbuch a následný koktejl chemikálií uvolněný do vzduchu zabil jednoho zaměstnance, dalšího těžce poranil a šest dalších mělo lehčí zranění. Zdravotní problémy jako nevolnost či vyrážku měly další desítky z těch, kteří se účastnili následného zásahu. Dokonce i ti, kteří pouze přišli do styku s jejich ochrannými pomůckami. Hygienici nakonec poslali na sledování k lékařům 140 lidí.
Příčina nehody oficiálně není vyšetřená. "Sami ji neznáme, i pro nás je nevysvětlitelná. Nikdy dříve k takové události nedošlo," uvedl jednatel firmy Daniel Kraft. Ministerstvo vnitra k nehodě zřídilo komisi. "Prověříme, jak proběhlo zajištění místa i vjezd složek integrovaného záchranného systému, zda byly dodrženy předepsané postupy," řekl ministr Jan Hamáček České televizi.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Martin Biben Jakub Plíhal, Martin Biben
5. 12. 2019 10:50
Devatenáctého listopadu zde vybouchly chemikálie a zabily jednoho muže. Další je těžce raněn, několik lidí lehce a desítky dalších jsou sledovány lékaři kvůli kožním problémům a nevolnostem. Příčiny šetří policie, následný zásah je v gesci komise ministerstva vnitra. Firma Purum vinu odmítá, vše prý dělá podle předpisů, jak tvrdí i Liberecký kraj. My jsme zjišťovali, jak provoz po nehodě vypadá.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy