Obrazem: Masové protesty sílí. Zaplněný Václavák žádal konec Benešové i Babiše

Masové protesty sílí. Zaplněné Václavské náměstí žádalo konec Benešové a i Babiše
Demonstranté přišli hlavně kvůli premiérovi Andreji Babišovi.
Žádají jeho konec.
Původně demonstrace proti Marii Benešové v čele justice zřetelně přerůstají v protivládní protesty.
...
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
21. 5. 2019 23:29
Na padesát tisíc lidí bouřilo na většině Václavského náměstí proti vládě premiéra Andreje Babiše. Dav i mluvčí na pódiu žádali demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové, z většiny ale kritika mířila především na premiéra. Řada lidí nesla transparenty žádající Babišův odchod z čela vlády. Jedná se v pořadí už o čtvrtý a zatím největší protest.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko je ochotné prodloužit odzbrojovací smlouvu s USA bez podmínek

Ruská federace je připravena bez jakýchkoliv podmínek a diskusí prodloužit smlouvu se Spojenými státy o omezení strategických útočných zbraní (START). Prohlásil to ve čtvrtek prezident Vladimir Putin při poradě o vojenských záležitostech.

Smlouva START, jejíž obnovenou podobu podepsali v roce 2010 v Praze prezidenti USA a Ruska Barack Obama a Dmitrij Medveděv, je poslední platnou odzbrojovací smlouvu mezi oběma jadernými velmocemi. Platnost smlouvy vyprší 5. února 2021, může být ale prodloužena o pět let. "Rusko je připraveno neprodleně, co možná nejrychleji, do konce letošního roku, bez jakýchkoliv předběžných podmínek smlouvu prodloužit," prohlásil Putin podle agentury Interfax.

Zdroj: ČTK
Další zprávy