I na vašem domě se může objevit štítek připomínající neznámé oběti komunismu. O co jde? Podívejte se

Co znamenají štítky se jmény, které se začínají objevovat na zdech českých domů? Odkud se berou? A jak se může jeden z nich objevit i u vás? Na to podívejte v galerii.
Vcelku obyčejný dům u pražského nábřeží se stal němým aktérem prvního odhalení vzpomínkové tabulky na oběti komunistického režimu.
Projekt Poslední adresa, jehož autorem je publicista Sergej Parchomenko (na snímku), sem dorazil z Ruska, kde už běží skoro tři roky.
Idea je jednoduchá. Na malém štítku, z něhož právě Parchomenko předčítá, jsou vždy vyryty údaje jednoho člověka, který zde žil a následně zemřel rukou komunistů.
Štítky jsou přivrtány na domy, v nichž zesnulí naposledy žili.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
28. 6. 2017 12:59
Původně ruský projekt Poslední adresa, který připomíná památku zemřelých rukou komunistického režimu, dorazil do Česka. Na malých kovových štítcích velkých jako dlaň, přivrtaných na zdech domů, je uvedeno jedno jméno. Jméno člověka, kterého zatkli a následně popravili komunisté a on se do svého domu už nikdy nevrátil. Cílem projektu je připomínat životy obyčejných lidí zabitých komunisty, na místech, kde naposledy žili. Navrhnout jméno přitom může každý. Po Rusku a Ukrajině je Česko teprve třetí zemí, kde se tento projekt rozběhl. Myšlenkovým autorem je ruský publicista Sergej Parchomenko, jenž přijel do Čech umístit první čtyři tabulky na zdi pražských domů. Kterých? Podívejte se.
 

Právě se děje

Další zprávy