Foto: Průvod a aplaus vyprovodily na poslední cestu Stříbrného vlka Jiřího Stránského

Smuteční průvod přes Staroměstské náměstí vyprovodil na poslední cestu spisovatele, odpůrce totality a skauta Jiřího Stránského.
"Můžeš-li udělat radost, musíš!" Se spisovatelem a odpůrcem totality Jiřím Stránským se lidé loučili v Týnském chrámu na Staroměstském náměstí.
Fronta vedla dlouhou vstupní chodbou až na ulici.
Chrám byl zaplněný už dlouho před obřadem.
Samotnou mši vedl kardinál Dominik Duka, který mimo jiné zmínil, že Stránského život nebyl procházkou, ale úporným hájením pozic, které nemůže opustit ten, kdo chce být čestným a charakterním člověkem.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
10. 6. 2019 14:22
Smuteční mše v Týnském chrámu a následný průvod přes Staroměstské náměstí vyprovodily na poslední cestu spisovatele, odpůrce totality a skauta Jiřího Stránského.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy