Foto: "Držte svoje doktríny dál od mojí vagíny!" Prahou prošly ženy hájící potraty

Foto: "Držte svoje doktríny dál od mojí vagíny!" Prahou prošly ženy hájící potraty
Prahou prošli ženy a muži s ramínky.
"Ženská práva, lidská práva" a další pokřiky byly slyšet celou cestu.
Ozývalo se a bylo i čitelné naštvání žen, podle kterých se některé země těmito znovuzavedenými zákazy vracejí hluboko do minulosti.
Protestu se účastnily převážně ženy, ale nikoliv výhradně.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
26. 10. 2021 9:31
Od slovenské přes polskou až k americké ambasádě prošly zhruba tři stovky lidí při protestu za práva žen na bezpečné potraty. Skandovali hesla jako "Moje tělo, moje volba!", nesli přitom vařečky a ramínka, jako symbol boje žen za práva na bezpečné potraty. Cílem pondělní akce bylo upozornit na praktické zákazy potratů v Polsku, v americkém Texasu i snahu části slovenských zákonodárců o totéž.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Grawemeyerovu cenu za skladbu získala Olga Neuwirth, přijede na Pražské jaro

Prestižní Grawemeyerovu cenu za skladbu, kterou udílí University of Louisville v americkém státě Kentucky, letos získá Rakušanka Olga Neuwirth. Porota ocenila její operu Orlando podle stejnojmenného románu Virginie Woolf. Předloni ji jako první žena zkomponovl na objednávku Vídeňské státní opery. Kromě ocenění Neuwirth dostane šek na 100 tisíc dolarů, v přepočtu přes 2,2 milionu korun.

Neuwirth se tak zařadí po bok prestižních laureátů ceny, k nimž patří současníci Kaija Saariaho, Thomas Adès, Tan Dun a György Kurtág nebo dnes již nežijící Pierre Boulez, Witold Lutosławski a Krzysztof Penderecki. V roce 1993 ocenění převzal český rodák Karel Husa.

Třiapadesátiletá Olga Neuwirth bude příští rok hostem festivalu Pražské jaro. V rámci dvoudenní akce Prague Offspring navštíví pražské Centrum současného umění DOX, kde tři její kompozice zahraje renomovaný ansámbl Klangforum Wien. Cena za skladbu nazvaná po filantropovi Charlesi Grawemeyerovi, jenž žil v letech 1912 až 1993, je udílena od roku 1985.

Zdroj: New York Times
Další zprávy