Foto: Pocta obětem komunistů neláká, přišla jen hrstka lidí. Varování před opakováním dějin vyšumělo

Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 24. 2. 2017 21:57
Na dvě vzpomínkové akce k uctění památky obětí komunistického režimu přišlo jen pár desítek lidí. Jeden z řečníků, Jiří Drahoš, předseda Akademie věd a možný kandidát na prezidenta, tak vlastně trochu naprázdno varoval před opakováním historie. "Tehdejší občané hledali v komunistech naději a recept na zklamání z politiků předchozích vlád. Nepřipadá nám tato situace v něčem podobná té dnešní? Neocitáme se my v jakémsi dilematu, jak čelit pokušení autoritářských řešení skrytých v lákavém populistickém obalu? Mysleme i na to," pronesl Drahoš.
 

Právě se děje

před 44 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy