Foto: Pocta obětem komunistů neláká, přišla jen hrstka lidí. Varování před opakováním dějin vyšumělo

Kliknutím vstoupíte do galerie.
První z akcí začala na Staroměstském náměstí. Ani byste to ale nepoznali.
Komunisté nepatří do 21. století a jsou ostudou lidstva, to byla motta akce, kterou pořádal Petr Marek a jeho iniciativa Bez komunistů.
Poslechnout si to přišlo ve studeném počasí jen pár desítek lidí.
"Mělo by tu být plno," posteskl si Ivan Hajniš, bluesový zpěvák, který byl nucen v roce 1969 uprchnout do Švédska, kde žije dodnes.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 24. 2. 2017 21:57
Na dvě vzpomínkové akce k uctění památky obětí komunistického režimu přišlo jen pár desítek lidí. Jeden z řečníků, Jiří Drahoš, předseda Akademie věd a možný kandidát na prezidenta, tak vlastně trochu naprázdno varoval před opakováním historie. "Tehdejší občané hledali v komunistech naději a recept na zklamání z politiků předchozích vlád. Nepřipadá nám tato situace v něčem podobná té dnešní? Neocitáme se my v jakémsi dilematu, jak čelit pokušení autoritářských řešení skrytých v lákavém populistickém obalu? Mysleme i na to," pronesl Drahoš.
 

Právě se děje

před 48 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy