Foto: Pavel Bém tu hrával na piano, žil zde nacistický zločinec. Sídlo primátora vypráví svůj příběh

Kliknutím vstoupíte do rezidence.
Skvost prvorepublikové architektury: Rezidence primátora Prahy vznikla v pravé části budovy Městské knihovny, kterou postavila Pražská městská spořitelna v letech 1925 až 1928. Byl to dar k desátému výročí republiky a šedesátému jubileu spořitelny. Jak budovu, tak i interiér navrhl architekt František Roith. Mobiliář rezidence i Městské knihovny a Divadla Říše loutek nyní ministerstvo kultury vyhlásilo kulturní památkou.
Vybavení rezidence je zdobnější než poměrně strohá vnější fasáda. V interiérech se mísí prvky secese a stylu art deco, jednotlivé prvky přitom mají výjimečnou uměleckou a historickou hodnotu. Aby také ne. Vždyť jsou pod obrazy, sochami či nákladnými tapisériemi podepsaní nejvýznačnější prvorepublikoví umělci jako třeba František Kysela nebo malíř Josef Sejpka a sochař Karel Štipla. Dovnitř se návštěvníci mohou podívat jen výjimečně během dní otevřených dveří nebo při formálních akcích.
Rezidenci vládli celkem tři majordomové. První budovu spravoval přes čtyřicet let, po něm na třicet tři let převzal práci Václav Havlík. Nyní je majordomem Bohumil Váchal. Ne všechny informace si mezi sebou stíhali předat, takže není jisté, jak se do Prahy dostal tento servis z královské porcelánky ve Francii.
Jestli je správce rezidence na něco háklivý, pak jsou to neopatrní návštěvníci. Velký stůl ozdobně vykládaný podle návrhu Františka Kysely chrání sklo. Město ho sem nechalo položit po incidentu, kdy jeden z hostů zanechal ve dřevě výraznou rýhu.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Kateřina Frouzová Jakub Plíhal, Kateřina Frouzová
24. 3. 2017 20:15
Rezidence pražského primátora má devadesátiletou historii, je to místo, kde se probíhaly vážné politické debaty a kudy chodili minimálně dva popravení představitelé hlavního města. Její mobiliář se nově stal kulturní památkou. Příběh výjimečných a vzácných interiérů vám vypráví následující fotografie.
 

Právě se děje

Další zprávy