Foto: Jen pro seniory. "Kvitujeme to," říkají důchodci na nová pravidla v obchodech

Foto: Jen pro seniory. "Kvitujeme to," říkají důchodci na nová pravidla v obchodech
Ve čtvrtek začalo platit mimořádné nařízení ministerstva zdravotnictví o omezení otevírací doby obchodů.
Vztahuje se na lidi nad 65 let. Jen ti smějí v tuto dobu ve vybraných obchodech nakupovat. Cílem je omezit šíření nového druhu koronaviru, zejména mezi nejrizikovější starší populací.
Nikdo jiný kromě seniorů nesmí v tuto dobu do potravin, lékáren a drogerií.
Obchody proto na své dveře vyvěsily informační letáky.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
19. 3. 2020 16:33
Ve čtvrtek začalo platit vládní nařízení o vyhrazení otevírací doby od 10 do 12 hodin pro lidi nad 65 let. Nařízení se týká obchodů s potravinami, drogerií a lékáren. Podívali jsme se, jak to vypadalo v praxi.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy