Foto: Vědci odebírají vzorky z MHD. Chtějí zjistit, jak moc se šíří covid v metru

Foto: Vědci odebírají vzorky z MHD. Chtějí zjistit, jak moc se šíří covid v metru
Celkem během dubna takto nashromáždí 500 vzorků z autobusů, tramvají, metra i vlakových souprav. Ty budou následně zhruba měsíc analyzovat. Chtějí tím prokázat, že je MHD bezpečná a je v ní minimální riziko nákazy.
“Zahraniční studie potvrzují, že MHD není žádným zdrojem nemoci covid-19 a pravděpodobnost nákazy v MHD je velmi malá. V Česku se bohužel častokrát setkáváme s tvrzením různých odborníků, že MHD patří k místům, kde se člověk covidem-19 nakazí nejpravděpodobněji. Je škoda, že zde neexistuje žádná věrohodná studie, která by dávala oporu pro taková tvrzení. Proto jsme se rozhodli takovou studii ve spolupráci s Fyzikálním ústavem AV ČR zrealizovat,” vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel DPP Petr Witowski, proč inicioval spolupráci s vědci.
Takto probíhá stěr z ploch, kterých se lidé nejčastěji dotýkají.
Inspirací byli pro vědce odborníci z Londýna, kteří podobné testy provedli loni na podzim i v zimě v metru a autobusech. “Žádné stopy po SARS-CoV-2 v MHD ale nezjistili. Jsme přesvědčeni, že i naše společná studie s Fyzikálním ústavem AV ČR potvrdí, že pražská MHD je skutečně bezpečná,” podotkl Witowski.
Foto: Jakub Plíhal
V pražské hromadné dopravě začali vědci z Akademie věd odebírat vzorky ze vzduchu i ploch, na které často sahají cestující. Chtějí zjistit, jak moc se v MHD šíří covid a jak velkému se tedy lidé vystavují riziku, když cestují hromadnou dopravou. S iniciativou přišel pražský dopravní podnik, podle kterého neexistují důkazy, že by MHD mělo být jedním z míst, kde se lidé pravděpodobně nakazí.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České házenkářky na úvod play off o MS jen remizovaly se Švýcarskem

České házenkářky v úvodním ze dvou zápasů play off kvalifikace o postup na prosincové mistrovství světa doma jen remizovaly se Švýcarskem 27:27. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného prakticky celé utkání v Zubří dotahovaly, v závěru se sice dostaly do vedení, ale outsider v poslední sekundě vyrovnal. Odveta se hraje v úterý.

Češky na minulém mistrovství světa předloni nehrály po těsné porážce v play off s Černou Horou. Na šampionátu v roce 2017 národní tým překvapivě došel až do čtvrtfinále a konečným osmým místem stanovil nejlepší výsledek v samostatné historii. Za působení Bašného postoupily reprezentantky na mistrovství světa ještě v roce 2013, kdy obsadily 15. příčku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy