Foto: Vědci odebírají vzorky z MHD. Chtějí zjistit, jak moc se šíří covid v metru

Foto: Vědci odebírají vzorky z MHD. Chtějí zjistit, jak moc se šíří covid v metru
Celkem během dubna takto nashromáždí 500 vzorků z autobusů, tramvají, metra i vlakových souprav. Ty budou následně zhruba měsíc analyzovat. Chtějí tím prokázat, že je MHD bezpečná a je v ní minimální riziko nákazy.
“Zahraniční studie potvrzují, že MHD není žádným zdrojem nemoci covid-19 a pravděpodobnost nákazy v MHD je velmi malá. V Česku se bohužel častokrát setkáváme s tvrzením různých odborníků, že MHD patří k místům, kde se člověk covidem-19 nakazí nejpravděpodobněji. Je škoda, že zde neexistuje žádná věrohodná studie, která by dávala oporu pro taková tvrzení. Proto jsme se rozhodli takovou studii ve spolupráci s Fyzikálním ústavem AV ČR zrealizovat,” vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel DPP Petr Witowski, proč inicioval spolupráci s vědci.
Takto probíhá stěr z ploch, kterých se lidé nejčastěji dotýkají.
Inspirací byli pro vědce odborníci z Londýna, kteří podobné testy provedli loni na podzim i v zimě v metru a autobusech. “Žádné stopy po SARS-CoV-2 v MHD ale nezjistili. Jsme přesvědčeni, že i naše společná studie s Fyzikálním ústavem AV ČR potvrdí, že pražská MHD je skutečně bezpečná,” podotkl Witowski.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Michaela Endrštová Jakub Plíhal, Michaela Endrštová
7. 4. 2021 18:06
V pražské hromadné dopravě začali vědci z Akademie věd odebírat vzorky ze vzduchu i ploch, na které často sahají cestující. Chtějí zjistit, jak moc se v MHD šíří covid a jak velkému se tedy lidé vystavují riziku, když cestují hromadnou dopravou. S iniciativou přišel pražský dopravní podnik, podle kterého neexistují důkazy, že by MHD mělo být jedním z míst, kde se lidé pravděpodobně nakazí.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Podmínky ve zpracovatelském průmyslu se dále zlepšovaly, index ale mírně klesl

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v červenci dále zlepšovaly, nicméně index PMI mírně klesl na 62 bodů z červnových 62,7 bodu. I tak jde o druhý nejlepší údaj od začátku sběru dat v červnu 2001. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

"Český zpracovatelský sektor v červenci mírně ztratil na tempu, ale jeho expanze byla přesto robustní. Průzkum naznačil, že růst výstupu možná na konci druhého čtvrtletí dosáhl vrcholu, ale přesto byl - i přes bezprecedentní narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců a nedostatky materiálu - značný," uvedla ekonomka IHS Markit Sian Jones.

Narušení odběratelsko-dodavatelských řetězců podle průzkumu v červenci vedlo k růstu cen vstupů na nový rekord. "Výkony dodavatelů se zhoršily do největší míry v historii průzkumu vzhledem k silné globální poptávce po vstupech a výrazným materiálovým nedostatkům. Dodavatelé následně zvýšili své ceny," uvedla společnost IHS Markit. Navíc podle průzkumu velká většina výrobců zpracovatelského zboží během července převedla vyšší cenovou zátěž na zákazníky. Tempo zvýšení cen výstupů tak bylo nejrychlejší od začátku sběru dat v lednu 2003, upozornila IHS Markit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy