Foto: Vědci odebírají vzorky z MHD. Chtějí zjistit, jak moc se šíří covid v metru

Foto: Vědci odebírají vzorky z MHD. Chtějí zjistit, jak moc se šíří covid v metru
Celkem během dubna takto nashromáždí 500 vzorků z autobusů, tramvají, metra i vlakových souprav. Ty budou následně zhruba měsíc analyzovat. Chtějí tím prokázat, že je MHD bezpečná a je v ní minimální riziko nákazy.
“Zahraniční studie potvrzují, že MHD není žádným zdrojem nemoci covid-19 a pravděpodobnost nákazy v MHD je velmi malá. V Česku se bohužel častokrát setkáváme s tvrzením různých odborníků, že MHD patří k místům, kde se člověk covidem-19 nakazí nejpravděpodobněji. Je škoda, že zde neexistuje žádná věrohodná studie, která by dávala oporu pro taková tvrzení. Proto jsme se rozhodli takovou studii ve spolupráci s Fyzikálním ústavem AV ČR zrealizovat,” vysvětlil předseda představenstva a generální ředitel DPP Petr Witowski, proč inicioval spolupráci s vědci.
Takto probíhá stěr z ploch, kterých se lidé nejčastěji dotýkají.
Inspirací byli pro vědce odborníci z Londýna, kteří podobné testy provedli loni na podzim i v zimě v metru a autobusech. “Žádné stopy po SARS-CoV-2 v MHD ale nezjistili. Jsme přesvědčeni, že i naše společná studie s Fyzikálním ústavem AV ČR potvrdí, že pražská MHD je skutečně bezpečná,” podotkl Witowski.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Michaela Endrštová Jakub Plíhal, Michaela Endrštová
7. 4. 2021 18:06
V pražské hromadné dopravě začali vědci z Akademie věd odebírat vzorky ze vzduchu i ploch, na které často sahají cestující. Chtějí zjistit, jak moc se v MHD šíří covid a jak velkému se tedy lidé vystavují riziku, když cestují hromadnou dopravou. S iniciativou přišel pražský dopravní podnik, podle kterého neexistují důkazy, že by MHD mělo být jedním z míst, kde se lidé pravděpodobně nakazí.
 

Právě se děje

Další zprávy