Foto: Nenáviděný i obdivovaný Palác kultury slaví 40 let. Je vybavený jako mrakodrap

Foto: Nenáviděný i obdivovaný Palác kultury slaví 40 let. Je vybavený jako mrakodrap
Úpravy jeviště Sjezdového sálu Paláce kultury v Praze.
Zasedání XVI. sjezdu Komunistické strany Československa začalo dva dny po slavnostním otevření.
Na den otevřených dveří, krátce po skončení XVI. sjezdu KSČ, stála před Pakulem dlouhá fronta lidí.
Foto: ČTK
Gigantická budova, jež se vypíná nad Nuselským údolím v Praze, byla otevřena v dubnu roku 1981. Měla sloužit primárně potřebám vládnoucí komunistické strany. Hostila i tehdejšího sovětského vůdce Leonida Iljiče Brežněva. Po roce 1989 tu jednali někdejší američtí prezidenti George Bush a Barack Obama či dalajlama. Obdobná budova v Česku nestojí, nahlédněte, jak se stavěla a jak vypadá uvnitř.

Pakul, Lidojem, Moby Dick. I tak se říkávalo někdejšímu Paláci kultury, dnes Kongresovému centru. V útrobách mohutné budovy stojící na hraně pankrácké pláně se skrývá 70 sálů a salonků, přičemž do toho největšího se vejde skoro 2800 diváků. Je tu také 46 výtahů. Nebo plynová kotelna připomínající malou elektrárnu, která je schopna dosáhnout maximálního výkonu 24 megawattů, což je srovnatelné s náročností čtyřsetmetrového mrakodrapu Empire State Building na Manhattanu.

Dlažby je na podlahách neofunkcionalistického paláce položeno takové množství (2,5 ha), že by to stačilo na vydláždění dvou třetin Václavského náměstí v Praze. A trubky rozvedené z gigantické strojovny vzduchotechniky by zase bylo možné odsud hravě dotáhnout až do Německa, mají celkem 100 kilometrů. Kongresové centrum Praha je zkrátka gigantické.

Budovu s obrovskými pásy tmavých oken, která nabízejí impozantní výhled na hlavní město, po pěti letech stavby slavnostně otevřel komunistický prezident Gustáv Husák před 40 lety, konkrétně 2. dubna 1981. V polovině dubna se do nekonečných front nahrnulo přes sto tisíc zvědavců, aby si po mnohahodinovém čekání mohli novinku pražského panoramatu prohlédnout i zevnitř.

Přijeli američtí prezidenti i vůdce SSSR

Palác kultury přivítal jako první akci - jen pár dní po slavnostním přestřihnutí pásky - XVI. sjezd vládnoucí komunistické strany (KSČ), která tehdy slavila 60. výročí založení. Právě pro ni byla budova primárně určena. Pro její megalomanské sjezdy. Nakonec hostila jen dva. V prosinci roku 1989 se tu jednalo o složení první polistopadové vlády Československa, v září 2000 tady zasedal Mezinárodní měnový fond a Světová banka, o dva roky později jednalo NATO. Nechyběla velká jména světové politiky.

Obrovský sál, v němž mohou delegáti zasedat, je technicky unikátní. Má pohyblivé stropy, stěny či jeviště, zkrátka se umí podřídit kvalitní akustice. Ostatně co se týče právě akustiky, řadí se zdejší sál mezi třináct nejlepších koncertních síní světa. 

Kritici gigantickému paláci z dílny Vojenského projektového ústavu vytýkají zpupnost, kterou narušuje panorama města, či jeho enormní energetickou náročnost. A také blízké spojení s komunistickým režimem. Pozoruhodné však je, že z architektonického hlediska je podle expertů budova kopií obdobné stavby, která vyrostla v polovině 60. let v tehdejším západoněmeckém Hamburku. To ostatně připustil také jeden z autorů paláce Jaroslav Trávníček, který před lety řekl, že se s kolegy vědomě drželi osvědčených postupů. "Bůhvíjaký výplod architektury to není, ale ať mi nikdo neříká, že je to špatná koncepce," bránil Trávníček své dílo.

Většinovým vlastníkem Kongresového centra je od roku 2014 stát prostřednictvím ministerstva financí, menšinovým hlavní město Praha s podílem 45,65 procenta. Budova pravidelně hostí nejrůznější kongresy, v jejích sálech se pořádají i kulturní představení. Z důvodu pandemie a vládních opatření ale muselo centrum od loňského března řadu akcí zrušit. Přesto se plánuje pro potřeby kongresů stavba další budovy, která má stát na nynějším parkovišti za palácem.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy