Foto: Nejsme vrazi, zní z hospicu k eutanazii. Smrt zde přináší více smíchu než slz

Co na návrh poslankyně Procházkové (ANO) uzákonit eutanázii s tím, že by ji prováděli hospice, říkají sami pracovníci jednoho takového zařízení?  A jak to zde vůbec vypadá? Podívejte se v galerii.
Poslankyně ANO Věra Procházková poskytla před časem rozhovor Aktuálně.cz o tom, že se pokusí prosadit zavedení eutanazie, která by se navíc mohla provádět v hospicech. Zástupci paliativní péče a hospiců okamžitě zareagovali kritikou.
Poslankyně Procházková pracovala třicet let jako lékařka se specializací na léčbu bolesti. "Navíc mi všichni příbuzní, kteří zemřeli, zemřeli na rakovinu. Několik z nich jsem doprovázela na konci života a způsob, jakým umírali, se mi nelíbil," řekla Aktuálně. "Hodně mi záleží na tom, aby se rozhodl pacient sám. Já jsem bohužel měla velmi špatnou zkušenost s vlastní matkou, která takovou možnost neměla, a myslím si, že jí to ještě dodneška dlužím," řekla poslankyně.
Jedním ze zařízení, kde se záměrem uzákonit eutanazii zásadně nesouhlasí, je to v Litoměřicích. Tím víc, že by ji podle Procházkové měli prováděli pracovníci hospiců.
„Mě to strašně pohoršilo a urazilo mě to. To je tak ošklivý impuls, který paní poslankyně vysílá do společnosti. Myslí si, že jsme vrahové, že tu budeme vraždit lidi?“ rozohní se zdravotní sestra Dana Opočenská.
Foto: Aktuálně.cz
Jakub Plíhal Radek Dragoun Jakub Plíhal, Radek Dragoun
5. 6. 2019 17:39
Poslankyně ANO Věra Procházková v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz sdělila, že by ráda uzákonila eutanazii s tím, že by ji měli provádět spíše hospice než nemocnice, kde se pacienti léčí. Proti tomu okamžitě ostře vystoupili například pracovníci hospice svatého Štěpána v Litoměřicích. Dali jsme proto hlas i jim a podívali jsme se, jak to u nich vypadá a co na návrh poslankyně říkají konkrétně.
 

Právě se děje

před 13 minutami

MOV neuznal volbu Lukašenkova syna do čela olympijského výboru

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) odmítl uznat zvolení Viktora Lukašenka, syna prezidenta Alexandra Lukašenka, šéfem Běloruského olympijského výboru. Oba muže loni v prosinci MOV suspendoval za to, že nezabránili diskriminaci běloruských sportovců kvůli jejich politickým názorům.

Dosavadní viceprezident Viktor Lukašenko byl v únoru zvolen do čela národního olympijského výboru místo svého otce, který ho vedl 24 let. Od opětovného znovuzvolení Alexandra Lukašenka do prezidentské funkce loni v srpnu zmítá Běloruskem chaos. Kritici autoritářského vůdce tvrdí, že volby byly zmanipulované, a protesty proti Lukašenkovi jsou násilně potlačovány.

K protestům se připojilo i více než 1500 sportovců, kteří v otevřeném dopise požadovali spravedlivé volby a konec násilí při pokojných demonstracích. Lukašenko je následně označil za zrádce.

MOV v prosinci konstatoval, že vedení Běloruského olympijského výboru "dostatečně nehájí běloruské sportovce před politickou diskriminací v rámci národního olympijského výboru, sportovních federací či celého sportovního hnutí." Dnes doplnil, že nové volby "tyto obavy plně nerozptýlily."

Oba Lukašenkové mají od MOV zákaz účasti na olympijských hrách v Tokiu stejně jako třetí běloruský sportovní funkcionář Dmitrij Baskov. Šéf národní hokejové federace je spojován s násilným útokem na aktivistu Romana Bondarenka, jenž nepřežil zranění hlavy. Baskov byl zvolen do vedení olympijského výboru a ani tuto volbu MOV neuznal.

Bělorusko má také od prosince zmrazené veškeré platby od MOV a v lednu mu Mezinárodní hokejová federace IIHF odebrala spolupořadatelství letošního mistrovství světa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy