Foto: Třebešínský velodrom přežil jen díky cyklistům a nadšencům. Je nejrychlejší dráhou v Česku

Foto: Třebešínský velodrom přežil jen díky cyklistům a nadšencům. Je nejrychlejší dráhou v Česku
Ve skrytu uliček nedaleko nákladového nádraží se ukrývá jeden z nejvýznamnějších velodromů u nás.
Ovál Třebešín, dnes dlouhý 333 metrů, patří ke zlatému fondu domácí cyklistiky a svou historií se může měřit s důležitými evropskými velodromy.
Byl postaven v roce 1941 podle návrhu inženýra a cyklistického závodníka Josefa Šídla.
Betonový ovál o dvou klopených zatáčkách, široký 6 metrů, měl původně délku 412 metrů a uvnitř byly škvárová plochá dráha a fotbalové hřiště tehdy prvoligové SK Viktorie Žižkov.
Foto: Michaela Danelová
Vanda Nárožná
17. 5. 2017 21:03
O víkendu nasedla na kolo fotografka Michaela Danelová a zažila na vlastní kůži pocit zrychlení, který nabízí v klopených zatáčkách hladká betonová dráha třebešínského velodromu v Praze. Dráha přežila od doby svého vzniku jen díky cyklistům a místním nadšencům, kteří se zasadili jak o její stavbu, tak i pozdější rekonstrukce. S délkou 333 m, šířkou 7,8 m a zatáčkami klopenými na 34° představuje vůbec nejrychlejší dráhu v České republice.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy