Foto: Malé děti se vrací do škol, je to dobře? Část rodičů s odpovědí váhá

Foto: Malé děti se vrací do škol, je to dobře? Část rodičů s odpovědí váhá
Po skoro měsíci se do ranních ulic českých měst opět vrátili rodiče se svými dítky s aktovkami na zádech či v rukou.
Vláda povolila návrat dětí z prvních a druhých tříd základních škol a všech ročníků speciálních škol do lavic.
Zdejší škola otevřela kromě prvních a druhého ročníku i ten přípravný, dohromady se vrací zhruba sto dvacet dětí do pěti tříd. Jde zhruba o pětinu žáků zdejší školy.
Spolu s nimi se za katedry naproti kostelu vrací i část učitelského sboru. "Konkrétně 1,2 úvazku učitele na třídu," přesně vysvětluje ředitel školy František Rada. Jde o třídního učitele, kantory na jazyky, ale vrací se například i vychovatelé do družin či do tříd na jinde stojící přidružené speciální škole.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
18. 11. 2020 11:37
Děti z prvních a druhých tříd se dnes po zhruba měsíci vrací do škol. "Jako máma jsem ráda, že už syn uvidí nějaké děti, ale popravdě nevím, jestli se rozhodlo na základě nějakých dat, jestli je to správné rozhodnutí. Tím si vůbec jistá nejsem," říká Hana Křepelková, jedna z maminek před Základní školou na Strossmayerově náměstí v Praze. Co si myslí jiní rodiče a ředitel školy? Najdete v galerii.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy