Foto: Na památku obětem heydrichiády. V katedrále uctili pomocníky parašutistů

Foto: Na památku obětem heydrichiády. V katedrále uctili pomocníky parašutistů
Čestnou stráž držela při zádušní mši za 294 zavražděných českých hrdinů Rota Nazdar a Čs. obec legionářská.
Zádušní mši za zavražděné české vlastence vedl kardinál Dominik Duka. V lavicích za ním seděli potomci a příbuzní obětí heydrichiády.
K nejbližším spolupracovníkům Jana Kubiše a Josefa Gabčíka z paraskupiny Anthropoid patřili manželé Jaroslav a Jarmila Smržovi (zastřeleni ranou do týla v Mauthausenu). V první lavici zleva jejich dcera Jaroslava Mokrá-Smržová.
Potomci zavražděných pomocníků a příbuzných československých parašutistů zaplnili katedrálu.
Foto: Jan Gazdík
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
24. 10. 2016 16:09
Před oltářem Svatovítské katedrály planulo v sobotu při zádušní mši za každého pomocníka či příbuzného parašutistů, které nacisté v pomstě za zlikvidování Reinharda Heydricha zavraždili, 294 svící. V lavicích seděli jejich potomci a příbuzní.
 

Právě se děje

před 1 minutou

Kanadský Couche-Tard zrušil plány na převzetí Carrefouru za 16,2 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Důvodem je odpor francouzské vlády.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 35 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy