Foto: Na památku obětem heydrichiády. V katedrále uctili pomocníky parašutistů

Foto: Na památku obětem heydrichiády. V katedrále uctili pomocníky parašutistů
Čestnou stráž držela při zádušní mši za 294 zavražděných českých hrdinů Rota Nazdar a Čs. obec legionářská.
Zádušní mši za zavražděné české vlastence vedl kardinál Dominik Duka. V lavicích za ním seděli potomci a příbuzní obětí heydrichiády.
K nejbližším spolupracovníkům Jana Kubiše a Josefa Gabčíka z paraskupiny Anthropoid patřili manželé Jaroslav a Jarmila Smržovi (zastřeleni ranou do týla v Mauthausenu). V první lavici zleva jejich dcera Jaroslava Mokrá-Smržová.
Potomci zavražděných pomocníků a příbuzných československých parašutistů zaplnili katedrálu.
Foto: Jan Gazdík
Jan Gazdík Štěpán Plaček Jan Gazdík, Štěpán Plaček
24. 10. 2016 16:09
Před oltářem Svatovítské katedrály planulo v sobotu při zádušní mši za každého pomocníka či příbuzného parašutistů, které nacisté v pomstě za zlikvidování Reinharda Heydricha zavraždili, 294 svící. V lavicích seděli jejich potomci a příbuzní.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy