Slátaniny i díla velkých umělců. Socialistické mozaiky. Fenomén, co neoplakáván mizí

Podívejte se a posuďte sami.
Socialismus po sobě zanechal spoustu více či spíše méně příjemných věcí. Jednou z nich jsou i mozaiky, které už řada lidí dnes skoro ani nevnímá a podle toho se k nim i chová. Ty, co přežily až dodnes, mapuje na Ústecku Projekt mozaiky. Podobným projektem jsou i Vetřelci a volavky, v němž dobrovolníci zachycují socialistické umění ve veřejném prostoru po celé republice.
"Maxima komunismu ale nebyla nijak malicherná, když chtěla, aby obraz byl přístupný úplně všem," píše kunsthistorik Pavel Koziol na webu Projekt mozaiky. "A vždy se ho takto snažila uskutečnit." Odráží se to i na umělecké hodnotě řady děl, ovšem existují i výjimky od často významných umělců.
Tohle ale není úplně ten případ. Mozaika od neznámého autora v prodejně potravin v Žatci.
Umělecká díla "pro všechny" obvykle mívají tuto podobu. Tedy keramických mozaik na budovách "občanské vybavenosti" na komunisty budovaných sídlištích, jako zde v Lovosicích (autory této jsou manželé Jaroslava a Jan Solovjevovi).
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
25. 1. 2019 21:07
"Je to spíš zachycení fenoménu, než abychom opěvovali uměleckou kvalitu," vysvětluje na úvod Markéta Fridrichová smysl projektu www.projektmozaiky.cz, který detailně mapuje socialistické pouliční umění na Ústecku, především keramické mozaiky. "Některé mi ale přijdou opravdu úžasné," dodává Fridrichová. Zatím mají v evidenci asi tři sta děl. "Ale může jich být mnohem víc. Těžko říct, kolik se jich kde skrývá," říká autorka s tím, že žádné seznamy nejsou, a tak se musí spoléhat na tipy od lidí a na staré dobré fyzické hledání. Jde ale o závod s časem, respektive vandaly a stavebními úpravami. "Mnoho děl, co jsme fotili, už jsme znovu nenašli. Zmizela." Podívejte se na ta, co ještě stojí.
 

Právě se děje

Další zprávy