Slátaniny i díla velkých umělců. Socialistické mozaiky. Fenomén, co neoplakáván mizí

Podívejte se a posuďte sami.
Socialismus po sobě zanechal spoustu více či spíše méně příjemných věcí. Jednou z nich jsou i mozaiky, které už řada lidí dnes skoro ani nevnímá a podle toho se k nim i chová. Ty, co přežily až dodnes, mapuje na Ústecku Projekt mozaiky. Podobným projektem jsou i Vetřelci a volavky, v němž dobrovolníci zachycují socialistické umění ve veřejném prostoru po celé republice.
"Maxima komunismu ale nebyla nijak malicherná, když chtěla, aby obraz byl přístupný úplně všem," píše kunsthistorik Pavel Koziol na webu Projekt mozaiky. "A vždy se ho takto snažila uskutečnit." Odráží se to i na umělecké hodnotě řady děl, ovšem existují i výjimky od často významných umělců.
Tohle ale není úplně ten případ. Mozaika od neznámého autora v prodejně potravin v Žatci.
Umělecká díla "pro všechny" obvykle mívají tuto podobu. Tedy keramických mozaik na budovách "občanské vybavenosti" na komunisty budovaných sídlištích, jako zde v Lovosicích (autory této jsou manželé Jaroslava a Jan Solovjevovi).
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 11. 6. 2020 15:12
"Je to spíš zachycení fenoménu, než abychom opěvovali uměleckou kvalitu," vysvětluje na úvod Markéta Fridrichová projekt www.projektmozaiky.cz, který mapuje socialistické pouliční umění na Ústecku, především keramické mozaiky. Seznamy nejsou, musí spoléhat na tipy od lidí a na staré dobré fyzické hledání. "Mnoho děl, co jsme fotili, už jsme nenašli. Zmizela." Podívejte se na ta, co ještě stojí.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varovaly před tsunami

Na Aljašce udeřilo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Úřady ve čtvrtek kvůli otřesům vydaly varování před tsunami v oblasti, později ho zrušily. Na některých místech Aljašky lidé zaznamenali malé vlny, které měřily zhruba 0,3 metru nad úrovní přílivu, informovala agentura Reuters, podle níž nejsou zatím hlášeny oběti ani škody.

"Je to v tomhle případě opravdu štěstí, protože 8,2 (stupně) je dostatečně silné pro vznik velké vlny, obzvláště v této oblasti," konstatoval později Dave Snider z amerického národního střediska pro varování před cunami (NTWC). Několik pobřežních komunit bylo nicméně evakuováno

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zeman chce poskytnout pomoc spolupracovníkům armády v Afghánistánu, hrozí jim nebezpečí

Prezident Miloš Zeman doporučil poskytnout pomoc spolupracovníkům české armády v Afghánistánu. Řekl to ministrovi obrany Lubomíru Metnarovi (za ANO) při jejich nedávném setkání, informoval ve čtvrtek na Twitteru mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Jakýkoliv odklad rozhodnutí o poskytnutí pomoci může podle Zemana vést ke smrti afghánských spolupracovníků a dalších členů pomocného personálu české armády. O poskytnutí pomoci bude v pátek jednat vláda.

Pomocí spolupracovníkům českých vojáků v Afghánistánu se ministři zabývali už tento týden v pondělí. Metnar dostal za úkol do pátečního zasedání zapracovat připomínky.

Zeman se obává toho, že afghánským spolupracovníkům českých vojáků hrozí zavraždění postupujícím islamistickým hnutím Tálibán. "Prezident republiky se domnívá, že jakékoli odklady příslušného rozhodnutí mohou vést k tomu, že zradíme zhruba padesát pomocníků a dalších členů pomocného personálu a odsoudíme je na smrt," uvedl mluvčí Hradu.

Web týdeníku Respekt v úterý uvedl, že plán má na poslední chvíli zachránit životy několika desítek Afghánců, nejčastěji tlumočníků. Právo v úterý napsalo, že pomoc se má týkat asi 30 Afghánců a jejich rodin.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí při vzletu spadlo ultralehké letadlo, pilot je zraněný

U letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku ve čtvrtek zřejmě při vzletu spadlo ultralehké letadlo. Byl v něm pouze pilot, muž ročníku 1955, který byl se zraněními transportován do nemocnice v Ostravě. Letadlo po nehodě vzplálo, řekla policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o nehodě dozvěděla okolo 10:30. Letoun havaroval na volném prostranství v blízkosti letiště ve frýdlantské části Lubno.

Malé letadlo ve čtvrtek dopoledne spadlo také u Jablonné nedaleko Příbrami. Jeho pilot při neštěstí zahynul.

Zdroj: ČTK
Další zprávy