Slátaniny i díla velkých umělců. Socialistické mozaiky. Fenomén, co neoplakáván mizí

Podívejte se a posuďte sami.
Socialismus po sobě zanechal spoustu více či spíše méně příjemných věcí. Jednou z nich jsou i mozaiky, které už řada lidí dnes skoro ani nevnímá a podle toho se k nim i chová. Ty, co přežily až dodnes, mapuje na Ústecku Projekt mozaiky. Podobným projektem jsou i Vetřelci a volavky, v němž dobrovolníci zachycují socialistické umění ve veřejném prostoru po celé republice.
"Maxima komunismu ale nebyla nijak malicherná, když chtěla, aby obraz byl přístupný úplně všem," píše kunsthistorik Pavel Koziol na webu Projekt mozaiky. "A vždy se ho takto snažila uskutečnit." Odráží se to i na umělecké hodnotě řady děl, ovšem existují i výjimky od často významných umělců.
Tohle ale není úplně ten případ. Mozaika od neznámého autora v prodejně potravin v Žatci.
Umělecká díla "pro všechny" obvykle mívají tuto podobu. Tedy keramických mozaik na budovách "občanské vybavenosti" na komunisty budovaných sídlištích, jako zde v Lovosicích (autory této jsou manželé Jaroslava a Jan Solovjevovi).
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 11. 6. 2020 15:12
"Je to spíš zachycení fenoménu, než abychom opěvovali uměleckou kvalitu," vysvětluje na úvod Markéta Fridrichová projekt www.projektmozaiky.cz, který mapuje socialistické pouliční umění na Ústecku, především keramické mozaiky. Seznamy nejsou, musí spoléhat na tipy od lidí a na staré dobré fyzické hledání. "Mnoho děl, co jsme fotili, už jsme nenašli. Zmizela." Podívejte se na ta, co ještě stojí.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy