Foto: Květiny zůstaly na plotě. Tam, kde umírali lidé, dál umírají prasata. Zbývají čtyři měsíce

Foto: Květiny zůstaly na plotě. Tam, kde umírali lidé, dál umírají prasata. Zbývají čtyři měsíce
Jsme v Letech u Písku a za plotem stojí vepřín. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby na stejném místě neumírali za druhé světové války stovky Romů.
Připomínka této hrůzy, na níž se z velké části podíleli rodilí Češi, sice stojí, ale o notný kus jinde.
Tento památník více než třem stovkám romským obětem zde otevíral bývalý prezident Václav Havel už v roce 1995, kdy už tehdy čeští politici slibovali mezinárodnímu společenství, že situaci kolem vepřína vyřeší.
Leč nevyřešili nic. Vepřín, z něhož se line zápach a chrochtání vepřů, zde stále stojí a důstojná pieta na místě vyvražďování Romů neexistuje.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
25. 6. 2017 9:45
Stovky lidí z patnácti zemí se v sobotu sešly na místě bývalého romského koncentračního tábora v Letech, na němž dnes stojí vepřín. Žádali zde, aby vláda přestala slibovat, že ostudný stav vyřeší, ale konečně tak učinila - a to buď vykoupením nebo vyvlastněním vepřína a stavbou pomníku. "Několik milionů eur není pro státní rozpočet nic, důstojnost lidí, kteří zde zemřeli, je důležitější," řekl za organizátory Benjamin Abtan z protirasistické organizace EGAM. Z vlády dorazil jen ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který řekl, že se za současný stav stydí. Britská europoslankyně Julie Wardová pak hovořila o tom, že vepřín na místě koncentračního tábora je "urážkou evropských hodnot i Romů".
 

Právě se děje

Další zprávy