Foto: Místo hrobu strom, místo věnce ptačí budka. Les vzpomínek pohřbívá i nenarozené

Foto: Místo hrobu strom, místo věnce ptačí budka. Les vzpomínek pohřbívá i nenarozené
Ďáblický hřbitov je druhým největším pohřebištěm v Praze.
Najdeme zde tradiční řady kamenných náhrobků, kolumbária nebo hrobky.
Ačkoli to méně pozorným může uniknout, svůj účel má i lesík nacházející se mezi řadami hrobů a čestným pohřebištěm. I zde, na místě zvaném Les vzpomínek, je pohřbeno zhruba 600 lidí.
Jde o zatím nejužívanější příklad ekologického či přírodního pohřbívání v Česku.
Foto: Jakub Plíhal
Tomáš Klézl Jakub Plíhal Tomáš Klézl, Jakub Plíhal
23. 5. 2022 19:57
Na Ďáblickém hřbitově v Praze už sedm let funguje Les vzpomínek. Jde o dosud nejužívanější způsob ekologického pohřbívání v Česku - lidský popel zde umisťují ke stromům, a to buď v rozložitelné urně, nebo jen volně do hlíny. "Místo nabízí možnost pro lidi, kteří touží po šetrnějším, přírodě bližším způsobu pohřbení," uvádí Tereza Chmelařová, správkyně lesa a členka spolku Ke kořenům.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy