Foto: Němce bili, topili a mučili. Partyzáni v Lanškrouně rozpoutali krvavou mstu

Foto: Němce bili, topili a mučili. Partyzáni v Lanškrouně rozpoutali krvavou mstu
Popraviště s popravčí četou se nacházelo před radnicí. Další Němci skončili v nedaleké protipožární nádrži, rozzuřený dav je topil ve vodě.
Němci se k soudcovskému stolu plazili po kolenou a tribunál je odsoudil buď k smrti zastřelením, nebo oběšením. Další čekal trest bití 10 až 100 ranami.
"Nakonec se do vody střílelo, až se rudě zbarvila. Když se lidé plazili ven, šlapali jim po prstech, mnohé však vylovili mrtvé," vypověděl v roce 1951 Julius Friedel, německý svědek tehdejších událostí.
Partyzáni a patrně i místní obyvatelé Němce čekající na ortel lidového tribunálu ponižovali. V rukou museli držet obraz Adolfa Hitlera a křičet "Heil Hitler!" nebo "Ať žije prezident Beneš, ať žije generalissimus Stalin!" Někteří pamětníci později popisovali, že Němci byli kopáni do slabin, partyzáni je nutili slízávat plivance na Hitlerově portrétu.
Foto: Schönhengster Museum und Archiv Göppingen
Jan Hejl Jan Hejl
18. 5. 2020 5:30
Před 75 lety se Československem prohnala vlna násilností. Města v někdejších Sudetech od Němců "čistili" partyzáni, kteří zřizovali samozvané lidové soudy. Kolaboranti nebo často jen domnělí nacisté byli biti, mučeni nebo dokonce popravováni. Jeden z nejbrutálnějších tribunálů v zemi zasedl v Lanškrouně na Orlickoústecku.
 

Právě se děje

Další zprávy