Foto: Kobyliská střelnice v čase. Působivá připomínka místa poprav českých vlastenců

Foto: Kobyliská střelnice v čase. Působivá připomínka místa poprav českých vlastenců
Tragickou kapitolou historie Kobyliské střelnice bylo řádění nacistů, kteří zde během msty za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zavraždili za pouhých 35 dnů 539 osob: 463 mužů a 76 žen, jen výjimečně jiné než české národnosti.
Po březnové okupaci v roce 1939 přešla správa Kobyliské střelnice do rukou wehrmachtu. Ten po útoku na Reinharda Heydricha propůjčil střelnici gestapu k popravám českých vlastenců a dalších nepohodlných lidí odsouzených v době II. stanného práva (27. 5. - 3. 7. 1942). Na snímku: Černobílá reprodukce obrazu z popravy (8. 7. 1943) českých četníků Františka Rajmona, Františka Famfulíka, Josefa Bojase a Jana Jiráska, kteří spolupracovali s odbojem.
Dalšími zavražděnými byli účastníci 1. a 2. odboje, jako například legionáři podplukovníci Josef Churavý a Josef Mašín. Na snímku: Generálmajor (in memoriam) Josef Mašín starší.
Zavražděn (25. 6. 1942) byl v Kobylisích také atlet Evžen Rošický i se svým otcem, majorem Jaroslavem Rošickým. "Chování odsouzenců před popravou a během ní bylo klidné a pokojné. Výroky žádné nepadly, jen Rošický Evžen vyčkal smrti se zvednutou zaťatou pěstí," konstatuje protokol Hlavní úřadovny gestapa.
Foto: Aktuálně.cz / Dan Poláček
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 30. 10. 2022 7:26
Předseda protektorátní vlády Alois Eliáš, spisovatel Vladislav Vančura, senátorka Františka Plamínková, důstojník Josef Mašín, atlet Evžen Rošický… Ty, a další stovky českých vlastenců, zavraždili nacisté na Kobyliské střelnici v Praze. První protinacističtí bojovníci tu umírali již 30. září 1941. Po útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zde nalezlo smrt přes pět set lidí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy