Foto: Klid a krása Lednických rybníků. Kvůli vodním ptákům je 70 let chrání zákon

Foto: Klid a krása Lednických rybníků. Kvůli vodním ptákům je 70 let chrání zákon
Zámecký rybník se rozprostírá mezi zámkem Lednice a Minaretem. Rok 2010.
Kachny na Zámeckém rybníku. Rok 2018.
Ústí potoka Včelínek do rybníka Nesyt v době letnění. Rok 2020.
Červánkový soumrak nad Prostředním rybníkem. Rok 2020.
Foto: Aktuálně.cz / RNDr. Jan Miklín, Ph.D. / Správa CHKO Pálava / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR - Regionální pracoviště Jižní Morava / Se souhlasem k užití
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
18. 1. 2023 9:17
V průběhu staletí vybudoval rod Lichtenštejnů na svém valtickém, lednickém a břeclavském panství tři desítky rybníků. V dnešním Lednicko-valtickém areálu se dochovaly čtyři velké: Nesyt, Hlohovecký, Prostřední a Mlýnský a čtyři drobné rybníčky nazývané Allahy. Nejmladší Zámecký a Růžový rybník v zámeckém parku nebyly určeny k rybničnímu hospodaření. V lednu 1953 zde vznikla přírodní rezervace.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

V krymském Sevastopolu hořela dělnická ubytovna, při požáru zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí zemřelo v noci na čtvrtek při požáru ubytovacího zařízení pro stavební dělníky ve městě Sevastopol na Ruskem anektovaném ukrajinském poloostrově Krym. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na záchranáře. Osud pěti dělníků je neznámý.

Požár vypukl v ubytovně z modulárních kontejnerů a objekt zcela shořel. Požářiště mělo podle místních úřadů plochu 200 metrů čtverečních.

"V současné době se dokončuje likvidace požáru a odklízejí se trosky," uvedla podle TASS sevastopolská prokuratura, která požár vyšetřuje. Podle ní obětí neštěstí se stali dělníci pracující na stavbě dálnice Tavrida, která má zajistit lepší spojení anektovaného poloostrova s Ruskem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy