Foto: Jsou ještě děti a pomáhají druhým. Dávají svou energii, čas i kousek sebe

Foto: Jsou ještě děti a pomáhají druhým. Dávají svou energii, čas i kousek sebe
Letošní udělování Cen Gratias Tibi se nesl ve znamení blížícího se 30. výročí sametové revoluce. Karel Strachota, ředitel projektu Jeden svět na školách, pod nějž ceny spadají, vysvětlil motto Člověka v tísni k tomuto výročí: "Slavit ano, protože je co slavit, ale jenom slavit nestačí. Máme totiž spoustu práce, neboť ne všechno se vyvinulo tak, jak jsme si před třiceti lety představovali."
Mezi hosty večera, kteří předávali ceny laureátům, se prolínaly nejrůznější generace - od Kovyho, společensky angažovaného youtubera, jenž burcuje tisícovky svých followerů, aby jim nebyly lhostejné věci veřejné, až po chartisty Miloše Rejchrta či Věru Roubalovou.
Šéf Člověka v tísni Šimon Pánek předal zvláštní cenu, která se uděluje odvážným mladým lidem z nesvobodných zemí, kde občanská angažovanost vyžaduje notnou dávku odvahy. Letos to byl Nermin Kamilsoy z Ázerbajdžánu.
Patří k několika stovkám ázerbajdžánské mládeže, která se nebojí lidem u moci říkat, že takto se vládnout nemá. Riskují nejen konec studií, ale i zatčení a věznění. "Tatínka mi zatkli, když jsem byl malý, na moje narozeniny. Neodradilo mě to, naopak. V mé zemi se aktivismus trestá, kvůli aktivismu vás spíše zastrašují, než odměňují. Ani v době, kdy byli mí přátelé zatýkáni a zastrašováni, jsem neztratil naději v lepší budoucnost pro svoji zemi. Vždy jsem se snažil hájit lidská práva. Věřil jsem totiž v sílu toho, co dělám," řekl ve svém děkovném proslovu.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
16. 5. 2019 18:36
V pražském kině Lucerna byly organizací Člověk v tísni předány Ceny Gratias Tibi 2019 pro mladé dobrovolníky v kategoriích základních škol, středních škol a do třiceti let. Svého laureáta vybírala i veřejnost. Uspěly děti, které seznamují lidi s menšinami, dívky, jež bojují proti sexuálnímu obtěžování, projekt zalesňování Jeseníků a také kluk, jenž daroval své nádherné dlouhé vlasy onkologickým pacientům.
 

Právě se děje

Další zprávy