Foto: Jsou ještě děti a pomáhají druhým. Dávají svou energii, čas i kousek sebe

Foto: Jsou ještě děti a pomáhají druhým. Dávají svou energii, čas i kousek sebe
Letošní udělování Cen Gratias Tibi se nesl ve znamení blížícího se 30. výročí sametové revoluce. Karel Strachota, ředitel projektu Jeden svět na školách, pod nějž ceny spadají, vysvětlil motto Člověka v tísni k tomuto výročí: "Slavit ano, protože je co slavit, ale jenom slavit nestačí. Máme totiž spoustu práce, neboť ne všechno se vyvinulo tak, jak jsme si před třiceti lety představovali."
Mezi hosty večera, kteří předávali ceny laureátům, se prolínaly nejrůznější generace - od Kovyho, společensky angažovaného youtubera, jenž burcuje tisícovky svých followerů, aby jim nebyly lhostejné věci veřejné, až po chartisty Miloše Rejchrta či Věru Roubalovou.
Šéf Člověka v tísni Šimon Pánek předal zvláštní cenu, která se uděluje odvážným mladým lidem z nesvobodných zemí, kde občanská angažovanost vyžaduje notnou dávku odvahy. Letos to byl Nermin Kamilsoy z Ázerbajdžánu.
Patří k několika stovkám ázerbajdžánské mládeže, která se nebojí lidem u moci říkat, že takto se vládnout nemá. Riskují nejen konec studií, ale i zatčení a věznění. "Tatínka mi zatkli, když jsem byl malý, na moje narozeniny. Neodradilo mě to, naopak. V mé zemi se aktivismus trestá, kvůli aktivismu vás spíše zastrašují, než odměňují. Ani v době, kdy byli mí přátelé zatýkáni a zastrašováni, jsem neztratil naději v lepší budoucnost pro svoji zemi. Vždy jsem se snažil hájit lidská práva. Věřil jsem totiž v sílu toho, co dělám," řekl ve svém děkovném proslovu.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
16. 5. 2019 18:36
V pražském kině Lucerna byly organizací Člověk v tísni předány Ceny Gratias Tibi 2019 pro mladé dobrovolníky v kategoriích základních škol, středních škol a do třiceti let. Svého laureáta vybírala i veřejnost. Uspěly děti, které seznamují lidi s menšinami, dívky, jež bojují proti sexuálnímu obtěžování, projekt zalesňování Jeseníků a také kluk, jenž daroval své nádherné dlouhé vlasy onkologickým pacientům.
 

Právě se děje

před 29 minutami

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy