Foto: Ještěd, česká stavba století, slaví 40 let

Foto: Ještěd, česká stavba století, slaví 40 let
Po jeho vzoru byly na vrcholu Ještědu stavěny další kříže, které však již byly dřevěné.
Roku 1838 byl na vrcholu postaven obelisk na památku návštěvy Adély Rohanové, zvaný Rohanský kámen (Rohanstein). Turisté začali masověji proudit na vrchol až v polovině 19. století. Lákal je nádherný výhled do okolí, postrádali však osvěžovnu. Manželé Florian a Barbara Haslerovi z Horního Hanychova zde proto od roku 1844 nabízeli v létě o nedělích občerstvení. V roce 1850 zde vystavěli chatu a nabízeli již i nocleh. V roce 1868 se jim podařilo postavit již částečně kamennou chatu a pojmenovali ji po knížeti Rohanovi. I ta však brzy přestala kvůli velkému zájmu turistů stačit. (Na snímku Ještěd kolem roku 1900.)
V roce 1876 se na vrcholu Ještědu objevila první rozhledna. Roku 1889 musela být stržena a na jejím místě byla postavena rozhledna nová. Ani tak však brzy nestačila, nevyhovovala již ani chata. Vznikl plán na monumentálnější stavbu. Liberecký stavitel Schäfer ji realizoval za pouhých šest měsíců. Slavnostní otevření nové dominanty Ještědu se konalo 13. ledna 1907. Mohutná kamenná budova s 23 metry vysokou věží, uzpůsobenou jako rozhledna, měla 23 hostinských pokojů, noclehárnu, společenskou místnost i rozsáhlou verandu. Tato stavba měla pohnutý osud.  Do roku 1962 prošla nákladnou opravou, 31. 1. 1963 vyhořela. (Na snímku Rohanova chata, komunisty nazývaná Chata brigádníků, dva roky před vyhořením.)
Záhy po této tragické události se začalo jednat o nové stavbě, jež měla sloužit jako hotel i vysílač. Stavět se začalo v roce 1965. Nový hotel a vysílač ve tvaru rotačního hyperboloidu byl slavnostně otevřen 21. září 1973. Projekt věže navrhli architekt Karel Hubáček a statik Zdeněk Patrman.
Foto: Jan Langer
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 9. 2013 15:30

Vysílač a hotel Ještěd na stejnojmenném kopci nad Libercem je fenomén. První turisté směřovali na vršek již kolem roku 1737. V polovině 19. století tu už byl první hotel. Později vyhořelou Rohanovu chatu nahradila Hubáčkova legendární stavba, ověnčená prestižní architektonickou cenou. Slavnostně byla otevřena před 40 lety - 21. září 1973.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy