Kdo je nový pražský arcibiskup Graubner? Konzervativec, který kritizoval lídra SPD

Kdo je nový pražský arcibiskup Graubner? Konzervativec, který kritizoval lídra SPD
Graubner dostal od tehdejšího prezidenta Václava Klause Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva.
Od roku 1999 je předsedou správní rady Univerzity Palackého v Olomouci. Na Cyrilometodějské teologické fakultě tam působí z titulu svého arcibiskupského úřadu jako její velký kancléř.
Graubner v minulosti čelil podezření, že věděl o sexuálním zneužívání v církvi, ale nezasáhl. Nikdy se to však neprokázalo. Arcibiskup se hájil tím, že nemohl odvolat kněze, když má informace jen z druhé ruky. Policie tehdy trestní oznámení na arcibiskupa označila za bezpředmětné.
Graubner celebruje mši svatou na mariánském poutním místě v Provodově-Malenisku při příležitosti výročí 300 let od přinesení obrazu Panny Marie kojící na toto poutní místo a 260 let od posvěcení kostela.
Foto: Aktuálně.cz / Topi Pigula (aka) / Wikipedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.
Domácí dap Domácí, dap
13. 5. 2022 16:19
Nový pražský arcibiskup Jan Graubner je považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v Česku. Arcibiskupem byl jmenován v roce 1992, doposud stál v čele olomoucké arcidiecéze. Od exprezidenta Václava Klause obdržel Řád T. G. Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Na podporu výuky v MŠ a ZŠ chce ministerstvo rozdělit devět miliard korun z EU

Ministerstvo školství chce rozdělit devět miliard korun z evropských dotací na posílení podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, a zlepšení kvality vzdělávání v základních a mateřských školách. O peníze budou moct žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon, od středy do 28. dubna příštího roku. Dotace půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský, který šablonami naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Třinec narazí v Lize mistrů na Skellefteu, Davos a Belfast

Extraligový šampion Třinec se v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů utká v základní skupině H se švédským klubem Skelleftea AIK, švýcarským Davosem a britským Belfastem. Vicemistr Sparty narazí ve skupině A na další švédský celek Lulea HF, finský Jukurit Mikkeli a dánský Aalborg. Cesta do Švédska čeká také vítěze základní části extraligy Hradec Králové, který narazí ve skupině G na Frölundu, Eisbären Berlín a francouzský Grenoble. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti mistrovství světa v Tampere.

Další zprávy