Fotoreportáž: Hrdinové Kubiš a Gabčík znovu zabili Heydricha. Přihlížely stovky lidí

Fotoreportáž: Hrdinové Kubiš a Gabčík znovu zabili Heydricha. Přihlížely stovky lidí
Praha v květnu 1942. (V květnu 2017.)
Schyluje se k jedné z nejvýznamnějších události československých dějin.
Rekonstrukci atentátu na Reinharda Heydricha přihlížejí stovky lidí.
Atentát dnes už nelze rekonstruovat na původním místě, protože ostrá zatáčka z dnešní Zenklovy ulice do ulice V Holešovičkách prakticky zmizela kvůli výstavbě křižovatky na přelomu 70. a 80. let. Jsme tedy o kus dál v podobné zatáčce.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
27. 5. 2017 14:30
Po 75 letech znovu českoslovenští parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. Zatáčka v pražských Holešovičkách, kde původně k atentátu došlo, byla za komunistů zastavěná, rekonstrukce tak proběhla v nedaleké Zenklově ulici. Akci přihlížely stovky lidí. Jak atentát vypadal vteřinu po vteřině, se podívejte v galerii.
 

Právě se děje

před 7 minutami

Krátký animovaný film z pražské FAMU bude soutěžit v Cannes

Na festivalu ve francouzském Cannes bude soutěžit krátký animovaný film Rudé boty od Anny Podskalské, studentky katedry animované tvorby na pražské FAMU. Byl vybrán do studentské soutěže Cinéfondation, která se uskuteční od 12. do 15. července.

Čtrnáctiminutový snímek tematizuje osudovou závislost. Začíná na vesnické tancovačce, kde dívka od cizince dostane pár rudých bot. Divoce se roztančí, záhy však zjistí, že botám nevládne ona, ale boty vládnou jí. Podskalská snímek vytvořila technikou malování na sklo. V Česku budou Rudé boty k vidění na olomouckém festivalu Anifilm.

Mimo soutěž FAMU představí v Cannes další tři projekty: film Postup práce, který natočil Lun Sevnik z katedry režie, autobiografický projekt Milý tati od Diany Cam Van Nguyen z katedry animované tvorby a scénář Rituály od Damiána Vondráška z katedry režie.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

V Čechách a na jihu Moravy teploty překročí ve čtvrtek 31 stupňů

Na většině území Čech a na jihu Moravy překročí ve čtvrtek odpolední teploty 31 stupňů Celsia, informoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Podle jeho předpovědi by tropické měly být i další dny, přičemž největší vedro má být v sobotu, kdy teploměr může ukázat až 35 stupňů Celsia.

Upozornění na vysoké čtvrteční teploty platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj a jižní polovinu Jihomoravského kraje. Meteorologové v této souvislosti připomněli, že vedro představuje pro lidský organismus vysokou zátěž a hrozí při něm přehřátí a dehydratace. Doporučují proto omezit v poledních a odpoledních hodinách tělesnou zátěž.

Zdroj: ČTK
Další zprávy