Foto: Hasiči ukázali snímky bouraného BMW, v němž seděl Kruliš. Záběry místa nehody zveřejnit nesmí

Fotogalerie: Hasiči po měsíci zveřejnili fotky z nehody policejního supervozu s Krulišem
Hasiči zveřejnili část fotografií z nehody policejního BMW i8, ke které došlo na konci května na Brněnsku.
Při nehodě byl zraněn i hradní protokolář Vladimír Kruliš.
Snímky přímo z místa nehody ale hasiči stále zveřejnit nesmí.
Nepovolila jim to Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Foto: HZS ČR
Jan Hejl Jan Menšík, Jan Hejl
23. 6. 2017 13:02
Jihomoravští hasiči v pátek zveřejnili snímky havarovaného policejního BMW, ve kterém seděl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš. Zveřejnit fotografie povolila hasičům Generální inspekce bezpečnostních sborů, která celou nehodu stále šetří. Zveřejněné snímky ukazují nakládání poničeného policejního supervozu na korbu nákladního auta. Fotografie přímo z místa nehody hasiči publikovat nesmí.

Brno - Na webu jihomoravských hasičů se v pátek dopoledne objevilo několik snímků havarovaného policejního BMW, ve kterém seděl hradní protokolář Vladimír Kruliš. Na fotografiích je vidět, jak odtahová služba nakládá poničený supersport na korbu nákladního vozu.

Nehodu vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která po několikatýdenním jednání hasičům povolila část snímků zveřejnit. Podle tiskového mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky však nelze zveřejnit snímky příémo z místa nehody.

"My jsme od začátku tvrdili, že fotky existují. Měli jsme snahu zveřejnit fotky hned po té nehodě, ale nemohli jsme, protože to bylo v šetření, tak jsme celou dobu jednali s těmi vyšetřujícími orgány, a nakonec nám bylo povoleno část fotek zveřejnit," popsal Mikoška s tím, že GIBS povolila publikovat jen část snímků. "Existují ještě další fotky, které máme zákaz zveřejnit, a ty se týkají přímo místa dopravní nehody," dodává.

"Nevím o tom, že by GIBS něco zakazovala. Mezi hasiči a GIBS nějaká komunikace asi probíhala, ale nemám o ní informace," doplnila Radka Sandorová, tisková mluvčí inspekce.

Mluvčí Mikoška před několika týdny tvrdil, že standardním postupem při nehodách integrovaného záchranného systému je fotky nezveřejňovat. "Jde o kolegialitu, není to nic výjimečného. Neposkytujeme žádná fota z těchto nehod, včetně této. Není to tím, že bychom u této nehody dostali nějaký pokyn fota neukazovat," reagoval tehdy na spekulace, že policie žádala zasahující složky fotografie nezveřejňovat.

Nehoda byla specifická tím, že ve voze s policejním řidičem seděl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš, který doprovázel prezidenta Miloše Zemana při návštěvě v Jihomoravského kraje.

V policejním voze přitom podle předpisů nesmí bezdůvodně sedět civilista. Zapůjčený vůz za čtyři miliony korun podle vyšetřovatelů sjel do potoka v Brně-Chrlicích poté, co řidič kvůli mozkové příhodě nezvládl řízení. Oba skončili v nemocnici. Jak upozornil deník Aktuálně.cz, jízdu povolil ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy