Foto: Finalisté ankety Strom roku. Soutěží "Tajemný hradní pán" nebo tři srostlé lípy

"Tajemný hradní pán".
Bratrská lípa v Kunvaldu má 475 let a obvod kmene dosahuje devíti metrů.
Stojí na Kamenném kopečku nad obcí.
Podle pověsti je pod ní pochovaný jeden z vojáků, kteří během prusko-rakouské války rabovali v místní vesnici.
Prvním finalistou je dub pod Šumnou v Ústeckém kraji.
Foto: Archiv Nadace Partnerství
Petr Spáčil Petr Spáčil
12. 5. 2022 15:10
Do finále ankety Strom roku 2022 postoupilo dvanáct finalistů z pětapadesáti nominovaných stromů. Mezi soutěžícími jsou čtyři ovocné stromy, ale i 250 let starý dub. Nejvíce nominací dorazilo z Jihomoravského kraje. Hlasování o český strom roku začne 20. června a Nadace Partnerství, organizátor soutěže, vyhlásí vítěze 21. září. Minulý ročník vyhrála "Zpívající lípa" z Telecí na Svitavsku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Na podporu výuky v MŠ a ZŠ chce ministerstvo rozdělit devět miliard korun z EU

Ministerstvo školství chce rozdělit devět miliard korun z evropských dotací na posílení podpůrných pedagogických pozic, jako jsou školní psychologové či speciální pedagogové, a zlepšení kvality vzdělávání v základních a mateřských školách. O peníze budou moct žádat pomocí zjednodušených formulářů, takzvaných šablon, od středy do 28. dubna příštího roku. Dotace půjdou z nového Operačního programu Jan Amos Komenský, který šablonami naváže na předchozí program Výzkum, vývoj a vzdělávání. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Třinec narazí v Lize mistrů na Skellefteu, Davos a Belfast

Extraligový šampion Třinec se v příštím ročníku hokejové Ligy mistrů utká v základní skupině H se švédským klubem Skelleftea AIK, švýcarským Davosem a britským Belfastem. Vicemistr Sparty narazí ve skupině A na další švédský celek Lulea HF, finský Jukurit Mikkeli a dánský Aalborg. Cesta do Švédska čeká také vítěze základní části extraligy Hradec Králové, který narazí ve skupině G na Frölundu, Eisbären Berlín a francouzský Grenoble. Rozhodl o tom dnešní los v dějišti mistrovství světa v Tampere.

Další zprávy